Ogicom na konferencji Hosting Meeting

Pod hasłem „Usługi hostingowe jako fundament nowoczesnego biznesu” upłynęła tegoroczna konferencja Hosting Meeting. O modelu działania firmy jako dostawcy rozwiązań internetowych dla biznesu oraz nowoczesnych technologiach z zakresu bezpieczeństwa danych opowiadał reprezentant poznańskiej firmy Ogicom.

Zagadnienia poruszane przez Artura Pajkerta, reprezentującego firmę Ogicom, skupiły się na temacie coraz bardziej popularnym w środowisku biznesowym – stosowania backupu on-line dla ochrony danych komputerowych. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez IDC, niezależną firmę analityczną, w 2010 roku z komputerów przenośnych korzystać będzie 44 proc. skomputeryzowanej części społeczeństwa. Idąc dalej, IDC prognozuje, że w 2012 roku laptopy będą stanowiły już około 65 proc. wszystkich komputerów używanych na polskim rynku. Tym większego znaczenia nabiorą narzędzia zabezpieczające dane komputerowe na wypadek utraty sprzętu, na którym są przechowywane.

Jak podkreśla Artur Pajkert: – Kluczowym czynnikiem jest, aby backup gwarantował natychmiastowy dostęp do danych i nie wymagał do obsługi specjalistycznej wiedzy. Fakt ten potwierdzają badania przeprowadzone przez Politechnikę Wrocławską w oparciu m.in. o dane uzyskane od Ogicom. Do bezpowrotnej i nieoczekiwanej utraty ważnych danych przyznała się aż 1/3 badanych firm. Jak się okazało, główną przyczyną (50 proc. przypadków) była awaria sprzętu komputerowego. Do takich sytuacji by nie doszło w momencie systematycznego wykonywania backupu.

– Na pytanie, dlatego tego typu instrumenty nie są stosowane w firmie, blisko 48 proc. respondentów odpowiedziała, że problemem są zbyt czasochłonne procedury związane z wykonywaniem backupu – mówi Artur Pajkert, współautor badania. Przedsiębiorcy zapytani o najbardziej pożądane cechy backupu na pierwszym miejscu wskazali automatyzm działania, a następnie możliwość dostępu do danych w systemie on-line oraz funkcję decydowania o archiwizacji nie całości, ale poszczególnych, wybranych informacji.

Artur Pajkert zaznacza, że sam program do backupu danych to jeszcze nie wszystko: – Należy mieć na względzie lokalizację, w jakiej backupowane dane będą przechowywane. Jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju jest poznańska serwerownia Beyond.pl Data Center, z której usług korzysta wiele znanych na rynku firm, takich jak: Ogicom, Nasza Klasa, Allegro, Komputronik oraz czołowi operatorzy telekomunikacyjni. – Beyond.pl to trzy źródła zasilania, pięć źródeł chłodu, siedem łącz komunikacyjnych, czynniki biometryczne i pełna ochrona fizyczna budynku – dodaje Artur Pajkert.

Konferencja Hosting Meeting odbyła się we Wrocławiu, 24 listopada 2009 roku. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowały takie firmy, jak m.in.: Ogicom, Microsoft, Parallels, Promise i wiele innych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu