Przejdź do treści

Strategie sukcesu w erze globalizacji

Jak zwyciężyć w walce z wielkimi przedsiębiorstwami? Jak wykorzystać sukces, aby utrzymać rynkową pozycję? Jaki jest optymalny model podziału światowego kapitału? Takie pytania padały podczas I Konferencji Strategie sukcesu w erze globalizacji. Od niepodległości do wolności. Dokąd zmierzamy? zorganizowanej przez firmę doradczą AT Kearney 16. listopada w Warszawie.

Z postulatem sprawiedliwej dystrybucji dóbr zwrócił się do zebranych były prezydent Lech Wałęsa. – Nikt nie zgodzi się z tym, że 10 proc. osób ma majątek odpowiadający 90 proc. całego globalnego majątku. – powiedział laureat Nagrody Nobla. Zwrócił również uwagę na konsekwencje, do jakich prowadzą nierówności społeczne – wśród nich wymienił rządy populistów, które chcąc wykorzystać kapitał zgromadzony przez najbogatszych doprowadzają gospodarkę do ruiny.

W dobie koncentrowania kapitału przez światowe koncerny konieczne jest odejście od opracowywanych nawet dwadzieścia lat temu modeli strategicznych – mówił w swym przemówieniu prof. Andrej Vizjak z AT Kearney. Vizjak poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat firmy wydały na przejęcia i fuzje ponad 22 biliony dolarów, czyli około połowę wartości globalnego PKB. Najwięcej na tego typu transakcje wydano w 2000 roku (prawie 3 biliony dol.) i w 2007 r., przed ostatnim kryzysem finansowym (ponad 3,4 biliona).

Rezultatem koncentracji jest to, że kilka procent światowych firm kontroluje ponad połowę światowych zasobów pieniężnych. – Trzy tysiące przedsiębiorstw kontroluje 84 proc. światowej gospodarki. (…) Około 1,2 tys. największych firm kontroluje 68 proc. globalnych zasobów kapitałowych. – powiedział.

Mimo swoich możliwości Polska wciąż znajduje się na peryferiach światowego rynku – ocenił były minister finansów RP prof. Grzegorz Kołodko. Zwrócił uwagę, że 80 proc. polskich obrotów handlowych dotyczy kontaktów z Unią Europejską, która wytwarza zaledwie 20 proc. światowej produkcji. – Polska ma potencjał, ale nie jest on wykorzystywany, ponieważ nadal w polityce makroekonomicznej górę bierze nurt neoliberalny (…) Polska ma wielkie szanse, natomiast cały czas problem tkwi bardziej w ramach polityki niż wiedzy ekonomicznej, jak te szanse wykorzystać – podsumował Kołodko.

Podczas Konferencji zaprezentowano również najnowszą publikację „Walka z rekinami biznesu” autorstwa prof. Andreja Vizjaka oraz Aleksandra Kwiatkowskiego – partnera zarządzającego w polskim oddziale firmy AT Kearney. Książka ta stanowi owoc ponad dwunastu lat badań nad koncentracją przemysłu, fuzjami i przejęciami oraz strategiami działania w niszach rynkowych.

W trakcie swojej długoletniej pracy autorzy książki współpracowali w zakresie doradztwa strategicznego z firmami, które z regionalnych przedsiębiorstw stały się aktywnymi graczami na światowych rynkach swych branż. Obserwacja logicznych mechanizmów występujących w walce o zdobycie i utrzymanie pozycji zainspirowała autorów do stworzenia wyjątkowego narzędzia – kostki wzrostu, przy której projektowaniu technicznego wsparcia udzielił Ernő Rubik. Kostka zbudowana jest z 24 pól na sześciu kolorowych ścianach.

– To jest szereg pytań i odpowiedzi, które są standardowo określone dla danego obszaru. Dzięki nim możemy opracować odpowiednią strategię: kim chcemy być w swojej niszy rynkowej, czy będziemy jej integratorem, czy też chcemy wyjść poza nią. – wyjaśnia Aleksander Kwiatkowski, współautor książki, partner zarządzający w polskim oddziale AT Kearney.