Przejdź do treści

Medialna epidemia świńskiej grypy

Do tej pory w Polsce obecność wirusa grypy A/H1N1 potwierdzono u 780 Polaków. Ofiar śmiertelnych było 17  – takie informacje podają gazety z ostatniego dnia listopada. Firma NEWTON Media postanowiła zbadać: jak i ile pisało się o wirusie świńskiej grypy w przeciągu ostatniego miesiąca.  

Ogółem na temat wirusa ukazało się 466 artykułów. Gazeta, która opublikowała najwięcej artykułów o grypie to Polska The Times (85). Fakt jednak ze swoimi 84 artykułami cały czas deptał jej po piętach.

Najwięcej artykułów można było przeczytać 4 i 18 listopada. Dzień przed pierwszą datą inspektorzy sanitarni dotarli do 15 studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wrócili z Ukrainy z objawami grypowymi.

Dzięki grypie w centrum uwagi opinii publicznej znalazła się minister zdrowia Ewa Kopacz. O Niej również najwięcej pisali dziennikarze Polski (24 razy). 17 listopada ukazało się najwięcej artykułów, w których pojawiło się Jej nazwisko. Dzień wcześniej prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii stwierdził, że w Polsce mamy epidemię grypy.

tab1Na 17 listopada również rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przesunął decyzję o tym, czy złożyć zawiadomienie do prokuratury na minister zdrowia, że nie kupiła szczepionek na świńską grypę. Jej decyzja była dosyć kontrowersyjna (Fakt, „Pani minister Kopacz! Daj nam szczepionki!”, 16.11.2009). Dla dzienników, wirus grypy AH1N1 okazał się prawdziwym sprawdzianem Jej kompetencji (Polska The Times, „Czy świńska grypa pogrąży Ewę Kopacz?” 20.11; „Niekompetentna Kopacz powinna zamilknąć”, 18.11). Temat szczepień pojawił się w 219 artykułach.

tab2

Mimo tego, że o świńskiej grypie pisano dużo i emocjonalnie (Fakt stworzył nawet specjalną rubrykę pt. „Świńska grypa zabija w Polsce”) wielu publicystów i dziennikarzy zwracało uwagę, że media i politycy niepotrzebnie sieją panikę (Rzeczpospolita, „Panika nam zaszkodzi”, 4.11.2009). Dzięki mediom każdy z nas miał kontakt z wirusem AH1N1. Na szczęście medialne zamieszanie miało niewiele wspólnego z realnym zagrożeniem.