Przejdź do treści

E-biuro rachunkowe

Już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli wysyłać dokumenty do biur rachunkowych przez Internet a informacje o wysokości składek ZUS i podatków otrzymają smsem lub mailem. Bez wychodzenia ze swojego biura zajrzą także do swoich ksiąg rachunkowych.

Badania przeprowadzone wśród biur rachunkowych i ich klientów wykazały, że codzienna współpraca między badanymi stronami rodzi wiele problemów i idące za tym obopólne niezadowolenie. Dla  ponad 60 % biur rachunkowych największym utrudnieniem w pracy jest nieterminowe dostarczanie dokumentów przez klientów. Uciążliwe są też liczne telefony z nie zawsze istotnymi zapytaniami dezorganizujące pracę księgowych.

Dla 45% klientów biur problemem jest utrudniony dostęp do przekazanych dokumentów i brak możliwości bieżącego wglądu do ksiąg. Powoduje to konieczność prowadzenia równoległej ewidencji na potrzeby przelewów. Przedsiębiorcy skarżą się na trudności w uzyskaniu niezbędnych informacji, długi czas oczekiwania na raporty i brak doradztwa. Obie strony narzekają na kłopoty z wzajemną komunikacją  a pytane o najlepszy sposób na rozwiązanie choćby niektórych problemów najczęściej wymieniają platformę on–line, która służyłaby do wymiany informacji i umożliwiałaby bieżący dostęp do danych.

Szansa na poprawę współpracy między biurami rachunkowymi i ich klientami wygląda już całkiem realnie. Powstaje platforma internetowa Taxxo e-biuro rachunkowe, która ruszy już na początku przyszłego roku. Taxxo to narzędzie przeznaczone dla biur rachunkowych, którego celem jest usprawnienie pracy i rozszerzenie oferty świadczonych usług. Jednak na przyłączeniu się do tej platformy skorzystają nie tylko biura, ale także ich klienci.

Taxxo umożliwia biurom rachunkowym świadczenie usług księgowych z zastosowaniem nowoczesnej obsługi internetowej bez zmiany posiadanego systemu księgowego. Łączy się z oprogramowaniem księgowym biura, a następnie udostępnia klientom wgląd do danych przez Internet. Klienci biura mają dostęp do swoich dokumentów, raportów i zestawień, wartości płaconych podatków czy składek ZUS. O nadchodzących terminach płatności otrzymują informację e-mailem lub SMSem. Oszczędzają też czas na dojazdach do biura, dostarczając zeskanowane dokumenty przez Internet.

Platforma będzie działać w całej Polsce. Obecnie trwa nabór biur, które byłyby zainteresowane przyłączeniem się do sieci Taxxo.pl. -„Partnerzy, którzy dołączą do nas teraz, będą mieli wpływ na ostateczną funkcjonalność platformy e-biuro rachunkowe.” – zapewnia Małgorzata Latuszek prezes Columb Technologies SA. „To rozwiązanie bardzo usprawni naszą pracę” – uważa szef biura rachunkowego As-Pres, które zdecydowało się na przyłączenie do sieci Taxxo. – „Poprawi komunikację z klientami i zautomatyzuje pewne czynności. Co ważne, klienci wiele rzeczy będą mogli sami sprawdzić przez Internet. Korzyść jest zatem podwójna.”

To innowacyjne rozwiązanie autorstwa Columb Technologies SA docenili eksperci unijni, przyznając mu najwyższą na Dolnym Śląsku dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Taxxo zostało również nominowane do tytułu JAKOŚĆ ROKU 2009.