Wirtualne desktopy w urządzeniach mobilnych od Citrix

Citrix wprowadza Citrix Receiver dla BlackBerry i platformy Android oraz Citrix Dazzle dla systemów Windows i Mac.  Citrix Systems zapowiedział bezpłatne udostępnienie oprogramowania Citrix® Dazzle dla systemów Windows i Mac, oraz nowe wersje Citrix® Receiver działające w oparciu o systemy Windows, Mac, Android oraz urządzenia BlackBerry i iPhone.

Citrix Dazzle oferuje możliwość korzystania z szerokiej gamy aplikacji, desktopów i treści, w dowolnym momencie. Citrix Receiver to lekkie oprogramowanie klienckie, pozwalające na łatwy dostęp do wirtualnych desktopów i aplikacji z dowolnego urządzenia. Dazzle i Receiver współpracują z rozwiązaniem Citrix XenDesktop do wirtualizacji desktopów, by zagwarantować użytkownikom końcowym korzystanie z firmowych desktopów i aplikacji z dowolnego urządzenia.

2010 rokiem wirtualnych desktopów

Rok 2010 może okazać się przełomowy dla wirtualnych desktopów. W miarę, jak zbliża się koniec 2009 roku, wirtualizacja desktopów podąża wzdłuż tej samej, szybko rosnącej trajektorii, co wirtualizacja serwerów przed dwoma lub trzema laty – od laboratoriów testowych, przez projekty pilotażowe aż do wdrożeń produkcyjnych na dużą skalę. W miarę, jak technologie desktopów wirtualnych stają się bardziej zaawansowane, coraz więcej przedsiębiorstw potwierdza ich skuteczność.

Rozwój rynku wirtualizacji desktopów powinien jeszcze bardziej przyspieszyć w 2010 roku ze względu na premierę Windows 7. Obecnie organizacje rewidują swoje ogólne strategie desktopowego przetwarzania danych. W rzeczywistości wielu ekspertów przewiduje, że wirtualizacja desktopów prześcignie wirtualizację serwerów, po części ze względu na rozmiar potencjalnego rynku. Rynek wirtualizacji serwerów obecnie jest ograniczony do około 35 milionów serwerów na całym świecie, natomiast wirtualizacja desktopów może wpłynąć na 600 milionów użytkowników desktopów w samych środowiskach korporacyjnych.

Popyt ze strony użytkowników i działów IT

Wirtualizacja serwerów skupia się niemal wyłącznie na elastyczności IT i oszczędności kosztów, natomiast wirtualizacja desktopów jest unikatowa pod względem korzyści zarówno dla użytkowników jak i działu IT.

Scentralizowane zarządzanie desktopami pracowników zapewnia personelowi IT to, czego potrzebuje on najbardziej – wyższy stopień bezpieczeństwa, kontrolę i oszczędność kosztów. Wirtualny desktop zarazem oferuje to, czego najbardziej potrzebują użytkownicy – elastyczność, możliwość wyboru
i samoobsługę. Za sprawą wirtualizacji desktopy Windows mogą być teraz traktowane jak usługa i dostarczane do dowolnego urządzenia. Taka elastyczność pozwala użytkownikom pracować na dowolnym urządzeniu i wybierać te usługi, których najbardziej potrzebują w danej chwili.

Jednocześnie dział IT zyskuje wszystkie zalety scentralizowanego zarządzania i kontroli, takie jak kontrola nad zasobami firmy i znacznie niższy koszt zarządzania desktopami. Kombinacja rozwiązania Citrix XenDesktop w centrum danych z oprogramowaniem Citrix Dazzle i Receiver umożliwia klientom spełnienie rosnącego zapotrzebowania użytkowników i administratorów IT na prostszą, bardziej zaawansowaną pracę w środowisku desktopowym.

Wirtualizacja desktopów – dla każdego

Pierwsze produkty VDI (virtual desktop infrastructure) dopuszczały tylko jeden model wirtualizacji desktopów, XenDesktop 4 z technologią FlexCast pozwala klientom na dostarczanie każdego typu desktopu wirtualnego, dowolnemu użytkownikowi i do każdego urządzenia – oraz na zmianę tych kombinacji w dowolnym momencie.

Ta elastyczność sprawia, że z wirtualnych desktopów może korzystać praktycznie każdy – od pracowników zadaniowych i biurowych do zaawansowanych użytkowników i pracowników mobilnych.

Wirtualne desktopy wykorzystywane w ramach dużych wdrożeń w skali całego przedsiębiorstwa, muszą również zapewniać wysoki standard pracy. Technologia Citrix HDX pozwala na pracę w środowiskach „wysokiej rozdzielczości” każdemu – niezależnie od lokalizacji i urządzenia.

Moc zwirtualizowanego desktopu dla każdego urządzenia

Oprogramowania Citrix Dazzle i Receiver oferują lepszą możliwość pracy umożliwiając pracownikom i kontrahentom uzyskanie szybkiego, bezpiecznego dostępu do pełnego desktopu Windows wraz ze wszystkimi aplikacjami. Dazzle to interaktywne oprogramowanie, które można zainstalować zarówno na komputerze z systemem Windows lub Mac. Jest to rodzaj witryny, na której publikowane są wszystkie dostępne aplikacje. Użytkownik przegląda i wyszukuje aplikacje na podstawie nazwy, opisu lub typu. Dazzle także łączy się bezpośrednio z Citrix Merchandising Server, który ułatwia zaprezentowanie użytkownikom dostępnych aplikacji.
Dazzle jest w pełni zintegrowany z Citrix Receiver. Dzięki udostępnieniu Receiver’a dla Blackberry oraz urządzeń opartych na platformie Android, Citrix rozszerzył dostęp do aplikacji o kolejną gamę urządzeń mobilnych.

Dostępność

Citrix Dazzle, Citrix Receiver i Citrix Merchandising Server są dostępne bezpłatnie dla wszystkich klientów, którzy korzystają z rozwiązań Citrix XenDesktop lub Citrix® XenApp. Poniższe wersje Dazzle i Receiver będą ogólnie dostępne dla wszystkich klientów Citrix już w grudniu br.:

  1. Dazzle 1.1 dla Microsoft Windows, Dazzle 1.2 dla Apple Mac
  2. Receiver 1.2 dla Windows i Mac
  3. Receiver 2.0 dla iPhone (dostępny w Apple App Store)
  4. Receiver 1.0 dla Blackberry (dostępny w Blackberry App World)
  5. Receiver Tech Preview dla telefonów opartych na Android Google
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu