Przejdź do treści

Nordea na czele giełdowych banków

Nordea Bank Polska zajął pierwsze miejsce w rankingu wyników banków giełdowych po III kwartałach br. przygotowanym przez dom maklerski Ipomema Securities.

Trafiając na czoło najlepszych polskich banków Nordea wyprzedziła  m.in  Bank Handlowy, który uplasował się z drugą lokatą i trzeci ING Bank Śląski. W zestawieniu, które dało Nordea BP  pierwsze miejsce wśród wszystkich 15 notowanych na GPW banków,  analizowano  dynamikę wyników (odsetkowego, z prowizji i opłat, na działalności bankowej, zysku netto), dynamikę kosztów, koszty ryzyka, wskaźniki ROE, ROA, współczynnik wypłacalności, relację kredytów do depozytów oraz wskaźnik P/BV. Każdy bank został oceniony na tle rywala. Za pierwsze miejsce w danej kategorii przyznano 1 punkt, za drugie – 2 pkt, a za 15 – 15 pkt. Następnie wyciągnięto średnią.

Cały raport publikuje dzisiejszy Puls Biznesu. – Niewielka, ale zyskowna Nordea, błyszczy na czele listy najlepszych banków – pisze dziennik, zauważając że Nordea dostała złoto za mocne zyski i dobrą kontrolę kosztów