Przejdź do treści

Konkurencyjna jakość polskich szpitali

Placówki opieki zdrowotnej, podobnie jak operatorzy telefonii czy linie lotnicze, każdego dnia konkurują o klientów. Dotyczy to przede wszystkim lecznictwa niepublicznego. Pacjenci z kolei, idąc na wizytę u dermatologa, kardiologa, ginekologa czy stomatologa wymagają najlepszych standardów obsługi dotyczących nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także jakości serwisu.

Przychodnie, centra medyczne i kliniki, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej świadomych pacjentów, muszą korzystać z najnowszych metod leczenia, ale także organizować pacjentom jak najbardziej przyjazne środowisko w swoich placówkach.

W Polsce ciągle jeszcze brakuje wystarczającego doświadczenia jeśli chodzi o kompleksową realizację placówek medycznych. Na rynku pojawiają się obecnie firmy deweloperskie posiadające unikatową wiedzę, takie jak Red Med Development. Firma zrealizowała już ponad 50 placówek medycznych  na świecie. Teraz  ze względu na posiadane bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym, wspiera placówki polskiej służby zdrowia. Na swoim koncie ma już przeprowadzenie kilku inwestycji w Polsce, m.in. Szpitala św. Rafała w Krakowie i Kliniki Nefrologii i Metaboliki w Krakowie.

Pojawienie się firmy na naszym rynku było przemyślanym posunięciem. Infrastruktura polskich zakładów opieki zdrowotnej jest jeszcze daleka od ideału i na tym polu jest dużo do zrobienia. Red Med Development oferuje usługi na każdym etapie modernizacji istniejących obiektów oraz przy budowie nowych. Świadczy usługi w sferze pre-konstrukcyjnej i konsultingowej. Zapewnia pełen pakiet obsługi zawierający: finansowanie, nabycie praw do wybranych nieruchomości, projekt i uzyskanie pozwolenia na budowę oraz terminową realizację inwestycji. Do przeprowadzenia projektu zatrudnia architektów, inżynierów i koordynatorów doświadczonych w projektowaniu klinik medycznych, gabinetów lekarskich, oddziałów specjalistycznych i oddziałów ratownictwa medycznego.

Infrastruktura polskich szpitali i klinik  wymaga ogromnego nakładu pracy. To zadania na lata, które uzależnione są od wprowadzanych zmian strukturalnych i legislacyjnych. Organy ustawodawcze jasno precyzują cel jakim jest podwyższenie standardu usług medycznych i wdrożenie norm UE. Dlatego już dziś zarządzający placówkami powinni uwzględniać w swoich planach nakłady na inwestycje, aby za kilka lat polskie placówki były konkurencyjne w Europie. – Jesteśmy partnerem chcących się rozwijać placówek opieki zdrowotnej, które zmierzają w kierunku poprawy standardów świadczonych usług. Planujemy i realizujemy projekty inwestycyjne mające na celu stworzenie środowiska dla opieki zdrowotnej na poziomie międzynarodowym. Pracujemy z doświadczonymi polskimi firmami architektonicznymi, inwestycyjnymi i inżynieryjnymi. To połączenie światowej klasy wiedzy specjalistycznej i lokalnej sprawności sprawdza się na polskim rynku – mówi Nisan Gertz, dyrektor ds. Inwestycji Medycznych w Red Med Development. – Przynosi to nie tylko zysk dla pacjentów, ale także oszczędności dla samych placówek. Wiele naszych rozwiązań prowadzi bowiem do ograniczenia wydatków dzięki zwiększeniu efektywności działalności, poprzez przyjęcie większej liczby pacjentów i ich lepszą obsługę – dodaje.

Przygotowywane obecnie przez firmę projekty dotyczą kilku obszarów. Jest to budowa szpitali dla odbiorców niepublicznych i dużych sieci medycznych oraz średnich i małych klinik specjalistycznych, które chcą mieć własną, nową lub odnowioną powierzchnię w większym budynku przeznaczonym na usługi medyczne. Ale także inwestycje na potrzeby niezależnych lekarzy i terapeutów.

Wiele szpitali w Polsce jest obecnie przekształcanych w spółki działające w normalnych warunkach finansowych. Skoncentrowane na świadczeniu wysokiej jakości usług, które trudno oferować w istniejących obiektach. Dlatego liczne publiczne placówki są teraz w trakcie oceny swoich możliwości i podejmowania decyzji o inwestycjach w infrastrukturę. Podmioty niepubliczne mają na ogół w tym względzie nie tylko większą świadomość konieczności przeprowadzania zmian, ale także większe możliwości finansowe. Dziś należałoby się zadać sobie pytanie nie czy, ale kiedy przeprowadzać modernizację. W reformie służby zdrowia efektywnym rozwiązaniem może stać się w przyszłości leasing z opcją wykupu oferowany właśnie przez takie firmy jak Red Med Development.