Śląsk i Mazowsze najbardziej zadłużone

Jak wynika z danych największej polskiej firmy windykacyjnej KRUK S.A., najpoważniejsze trudności z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań mają mieszkańcy województwa śląskiego oraz mazowieckiego.

Liczba spraw, jaką obsługuje obecnie firma KRUK S.A. sięga 1.050 tys., a ich wartość to ponad 3,6 miliarda zł. Aż 15 proc. z nich stanowią długi mieszkańców województwa śląskiego. Na drugim miejscu pod względem wielkości zadłużenia uplasowało się województwo mazowieckie (12,51 proc. wszystkich spraw). To niepokojąca wiadomość, zwłaszcza biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego, wskazujące, że właśnie w województwie mazowieckim odnotowuje się najniższy wskaźnik bezrobocia i najwyższe zarobki w Polsce. Dlaczego więc tak bardzo się zadłużamy?

Remont mieszkania, zakup samochodu, czy wyjazd na wakacje – to główne powody zaciągania zobowiązań finansowych. Jak wynika z wypowiedzi samych mieszkańców Katowic („Wiadomości”, Radio RMF FM, 17.11.2009), bez zaciągnięcia kredytu trudno pozwolić sobie na poważniejszy zakup, a chęć podnoszenia stopy życiowej w społeczeństwie jest coraz większa. Są i tacy, którzy mimo zaciągniętych zobowiązań, nie mają problemów z ich terminowym regulowaniem. Niestety takich osób w Polsce jest coraz mniej.

Co robić, gdy pętla długów się zaciska? Przede wszystkim nie popadać w panikę, ale skontaktować się z wierzycielem lub firmą windykacyjną. Istnieje bowiem możliwość polubownego rozwiązania problemu. Przekonało się o tym już prawie 200 tys. osób mających zobowiązania finansowe wobec firmy KRUK S.A., w tym ponad 13 tys. z województwa śląskiego, które spłacają zobowiązania w dogodnych dla siebie ratach. Rozumiemy powody, dla których coraz więcej osób ma problem ze spłatą zadłużenia. Zachęcamy je do zawarcia porozumienia, czego efektem będzie powrót do płynności finansowej – mówi Piotra Krupa, Prezes KRUK S.A.

Wysokość rat, wynegocjowana z firmą windykacyjną, dostosowana jest do indywidualnych możliwości zadłużonych. Przy długu rzędu kilku tysięcy złotych można go rozłożyć nawet na raty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od wysokości zadłużenia oraz kwoty, jaką może miesięcznie regulować dłużnik. Widać to doskonale na przykładzie poszczególnych województw. W województwie mazowieckim, gdzie odnotowuje się najwyższe zarobki miesięcznie, średnia wartość raty ugody, jaką płacą dłużnicy wynosi 169 zł. Tam, gdzie o pracę jest trudniej, raty te są znacznie niższe. W województwie łódzkim średnia wysokość raty wynosi 137 zł.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu