Selena FM SA „Perłą Polskiej Gospodarki”

Selena FM SA, spółka z Grupy Selena – prowadzącego działalność na całym świecie holdingu spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej – otrzymała tytuł „Perły Polskiej Gospodarki” w rankingu opracowanym przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk wraz z miesięcznikiem Polish Market.

Selena otrzymała tytuł „Perły Polskiej Gospodarki” w kategorii „Perły Duże” obejmującej przedsiębiorstwa osiągające ponad 100 mln zł przychodów. O pozycji w rankingu decyduje nie tylko poziom przychodów przedsiębiorstwa, lecz także jego efektywność, dynamika oraz płynność finansowa. Ocenę uczestników oparto o 7 wskaźników powszechnie używanych przez firmy audytorskie, a do ich weryfikacji zastosowano specjalny algorytm komputerowy opracowany przez naukowców z Zakładu Mikroekonomii INE PAN. W rankingu przeanalizowano dane około 2000 przedsiębiorstw.

„Obecna sytuacja gospodarcza jest testem efektywności i elastyczności przedsiębiorstw. Tym bardziej cieszy nas więc tytuł ‘Perły Polskiej Gospodarki’. Pomimo niesprzyjającej koniunktury narastająco po 3 kwartałach nasze przychody wzrosły w porównaniu do roku ubiegłego, na co wpłynęło przejęcie hiszpańskiej spółki Quilosa, a także zwiększenie sprzedaży w Polsce oraz na rynkach wschodzących (Ukraina, Bułgaria i Kazachstan). Dostosowujemy też ofertę do aktualnych trendów rynkowych i poszerzamy asortyment, co pozwala Grupie utrzymać pozycję rynkową w niekorzystnym otoczeniu makroekonomicznym” – powiedział Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM SA, spółki kierującej działalnością Grupy Selena.

Strategia Grupy Selena zakłada wzrost wartości przedsiębiorstwa zarówno przez rozwój organiczny i rozbudowę oferty produktowej, jak i dzięki akwizycjom. W 2009 roku Grupa wdrożyła w Polsce systemy zamocowań Tytan Fixing Systems oraz linię klejów do płytek GEA, natomiast za granicą rozbudowała portfel produktów o innowacyjny klej do styropianu Tytan Professional Styro 753 (Europa Centralna).

Od debiutu giełdowego w kwietniu 2008 roku Grupa Selena dokonała 5 akwizycji. Przejęła:

  • hiszpańską spółkę Industrias Quimicas Löwenberg (Quilosa) zajmującą się produkcją i dystrybucją artykułów chemii budowlanej; lidera w sprzedaży uszczelniaczy i klejów na rynku hiszpańskim;
  • rosyjską spółkę OOO Kvadro dystrybuującą piany poliuretanowe, uszczelniacze i kleje montażowe;
  • turecką firmę Polyfoam Yalitim Sanayi ve Tic Ltd specjalizującą się w produkcji i dystrybucji piany poliuretanowej do montażu okien i drzwi oraz sprzedaży pozostałych produktów chemii budowlanej;
  • 2 zakłady produkcyjne produkujące materiały sypkie: zaprawy klejowe, tynki i systemy ociepleń (m.in. Tytan EOS i Tytan GEA).

Selena jest krajowym liderem w kategorii pian z 37% udziałem w rynku (w ujęciu wartościowym oraz ilościowym). Firma zajmuje również drugie miejsce w kategorii uszczelniaczy, w której posiada 19% udziału w rynku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu