Raport e-prawnik.pl – Faktorzy czekają na odbicie

Światowy kryzys ekonomiczny pociągnął polski faktoring w dół, po trzech kwartałach obroty zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów firm wyniosły 21,6 mld zł, czyli o 13 procent mniej niż przed rokiem. Eksperci prognozują jednak lepsze czasy dla branży, a prognozy mówią nawet o 30 procentowym wzroście obrotów w przyszłym roku.

Pod koniec roku 2009 obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów nadal spadają, lecz nie tak szybko jak w pierwszym półroczu – wynika z raportu „Rynek faktoringowy w obliczu spowolnienia gospodarczego”, który opublikował serwis e-prawnik.pl.

Raport podsumowuje III kwartały tego roku na rynku usług faktoringowych. Opiera się m.in. na analizie kwartalnych wyników, przedstawianych przez Polski Związek Faktorów, ilustrując sytuację branży na tle spowolnienia gospodarczego i kryzysu ekonomicznego. W tle pojawiają się dane na temat kondycji różnych sektorów gospodarki, wpływające na wyniki w konkretnym kwartale. Raport odnosi się również do sektora faktoringu niezależnego, w którym funkcjonują firmy niezrzeszone w PZF oraz niepowiązane z żadnym bankiem.

Oprócz podsumowania trzech kwartałów znajdziemy w nim również prognozy ekspertów branży dotyczące tego, co czeka rynek usług faktoringowych w ostatnim kwartale oraz w przyszłym roku.

„Zainteresowanie faktoringiem jako formą finansowania przedsiębiorstwa jest w Polsce coraz większe. Konsekwencją będzie wzrost obrotów firm oferujących takie usługi. Zdają sobie z tego sprawę polscy faktorzy, którzy zgadzają się co do jednego: czwarty kwartał wyhamuje spadki, a przyszły rok pociągnie branżę w górę” – mówi Dariusz Madejski, autor raportu „Rynek factoringowy w obliczu spowolnienia gospodarczego”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu