Językom nie zaszkodził kryzys

1. Jak ocenia Pani obecną sytuację na rynku szkół językowych?

Wbrew zastojowi gospodarczemu w naszej szkole nie odczuwamy skutków trudnej sytuacji na rynku. Już teraz mamy zainteresowanie drugim semestrem kursów. Szczególnie egzaminacyjnych, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Słuchacze chcą przygotować się do czerwcowej sesji egzaminów FCE, CAE, CPE. Także zainteresowanie ofertą dla biznesu nie tylko nie słabnie, ale nawet wzrasta.

2. Czy nastąpiły zmiany jeśli chodzi o kursy dla młodzieży i studentów?

Największy popyt notujemy na kursy przygotowujące do egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Szczególnie kursy maturalne z języka angielskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym są atrakcyjne dla słuchaczy. Studenci uczą się u nas na ogół innego języka niż tego, który mają w programie studiów i najczęściej ich celem jest uzyskanie certyfikatu językowego. Mogą w naszej szkole tworzyć własne grupy wraz ze znajomymi.

3. Jak zmieniły się preferencje słuchaczy jeśli chodzi o poszczególne języki?

Niezmiennie od lat prym wiedzie język angielski, jako najpopularniejszy i najbardziej użyteczny język obcy. Angielskiego uczą się wszyscy niezależnie od wieku i wykorzystując go do różnych celów. Dzieci i młodzież chcą móc porozumiewać się z rówieśnikami w innych krajach i swobodnie korzystać z obcojęzycznych stron internetowych. Dorośli potrzebują tego języka w pracy. Coraz częściej na kursach pojawiają się osoby powyżej 50-roku życia, które chcą się nauczyć języka, aby swobodniej porozumiewać się podczas wyjazdów za granicę np. w odwiedziny do rodziny, która emigrowała. Poza tym często przez słuchaczy wybierany jest język kraju, który odwiedzili w czasie wakacji. Fascynacja jego kulturą motywuje ich do nauki hiszpańskiego, włoskiego, czy francuskiego.

4. Czy certyfikaty językowe nadal stanowią dominujący cel nauki?

Osoby chcące studiować za granicą często muszą posiadać określony certyfikat językowy. Proporcjonalnie do wzrostu zainteresowania studiami w innych krajach, rośnie liczba osób podejmujących naukę na kursach przygotowujących do egzaminów językowych. Drugą, znacznie większą grupą słuchaczy są osoby, których celem jest podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Co roku egzaminy językowe zdaje około 30 proc. osób więcej. Wybierają jeden z sześciu najpopularniejszych certyfikatów językowych, które dostępne są w naszej szkole.

5. Jakie kursy słuchacze wybierają najczęściej?

Największym powodzeniem cieszą się kursy języka angielskiego ogólnego, na których można nauczyć się żywego języka, niezbędnego w codziennych sytuacjach. Daje się zauważyć też wzrost zapotrzebowania na kursy indywidualne.

6. Jakie są prognozy na przyszły rok?

Jeśli chodzi o zainteresowanie kursami w przyszłym roku nie przewidywałabym znacznych zmian. Problemem jest proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku dochodowym VAT. Obecnie szkoły językowe są z niego zwolnione. Jeśli przepisy ulegną zmianie i placówki oferujące usługi szkoleniowe w zakresie nauki języków obcych zostaną opodatkowane tym podatkiem, wpłynie to zapewne na ceny kursów, a wtedy sytuacja na rynku może ulec znacznej transformacji.

Dorota Lochowicz, Produkt Manager w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu