Polacy najbardziej cenią jakość obrazu

49% Polaków uważa, że najważniejszą korzyścią cyfrowej technologii jest możliwość odbierania programów w jakości High Definition (HD) – wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej Cyfra+ .

Dla blisko połowy Polaków najważniejszą potencjalną korzyścią wynikającą z technologii cyfrowej jest dostęp do programów oferowanych w HD. Na drugim miejscu Polacy wskazują możliwość oglądania wielu kanałów telewizyjnych z całego świata oraz możliwość oglądania telewizji z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital (obie odpowiedzi 27%). Jednocześnie co piąty Polak nie jest w stanie wymienić żadnej korzyści, którą daje cyfrowy sygnał telewizyjny.

Osoby starsze wskazują zdecydowanie mniej korzyści, jakie daje cyfrowy przekaz telewizyjny niż osoby młodsze. Wśród najmłodszych badanych, w wieku 15-17 lat, najczęściej wskazywana jest jakość HD (51%) i dostęp do wielu kanałów z całego świata (48%). Co więcej, osoby najmłodsze tę ostatnią odpowiedź wskazują najczęściej, w porównaniu z pozostałymi grupami wiekowymi. Znacznie więcej korzyści wynikających z cyfryzacji dostrzegają mężczyźni (58,4%) niż kobiety (40,8%) oraz osoby z wyższym wykształceniem.

„Blisko połowa z nas cieszy się obrazem jakości HD, co czwarta zaś osoba – oglądaniem obrazu z towarzyszącym mu przestrzennym dźwiękiem wysokiej jakości. To bardzo dobry objaw: być może kolejny dowód na nasze zbliżanie się do europejskiego klubu tych, którzy cenią jakość towarów i przekazów” – komentuje wyniki prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

„Niepokoi jednak fakt, że wśród odpowiedzi na pytanie o potencjalne korzyści z telewizji cyfrowej zaledwie 9% telewidzów zauważa możliwość korzystania z EPG, elektronicznego przewodnika po kanałach i usługach, a tylko nieco ponad 15% chce wybierać między lektorem a napisami. Moja wysoka ocena cyfrowego Polaka obniża się zdecydowanie. Wygląda na to, że pozostają stare przyzwyczajenia – oglądania z głosem lektora zagłuszającego oryginalną ścieżkę dźwiękową czy też oglądania programu jak leci”– dodaje prof. Godzic.

Jakie korzyści daje telewizja cyfrowa?

Z atutów telewizji cyfrowej mogą korzystać obecnie m.in. abonenci satelitarnych platform cyfrowych oraz niektórych sieci telewizji kablowej. W Polsce rozpoczął się także proces wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do połowy 2013 roku naziemny analogowy przekaz telewizyjny zostanie definitywnie zastąpiony cyfrowym. Oznacza to dużą zmianę w oglądaniu telewizji oraz szereg korzyści dla każdego widza, m.in.:

  • dostęp do większej liczby programów telewizyjnych (w miejscu jednego analogowego programu może pojawić się kilka cyfrowych),
  • wysokiej jakości obraz telewizyjny,
  • dostęp do elektronicznego przewodnika po programach (opisy programów, program telewizyjny itp.),
  • dodatkowe usługi interaktywne.

Cyfra+ to platform cyfrowa o najbogatszej ofercie programowej na rynku. Daje wybór ponad 100 kanałów RTV oraz dostęp do kilkuset stacji FTA. Platforma oferuje szeroki wachlarz kanałów filmowych i sportowych, dokumentalnych, muzycznych, dziecięcych, informacyjnych i rozrywkowych. Cyfra+ to również unikalne usługi dodatkowe: m.in. standard HDTV (9 kanałów HD), PVR, filmy i seriale na żądanie w serwisach Cyfra+ VOD, HBO Digital, Cyfra+ Multiroom, Canal+ nadający w 16/9, Canal+ Film i Canal+ Sport w HD, wybór wersji filmu z lektorem lub napisami, rozbudowany przewodnik po programach (EPG), oferta dla dorosłych RelaXXX, Music Choice (42 tematyczne kanały audio), Info+ oraz Cyfra+GRY. Cyfrę+ odbiera ponad 1,38 mln gospodarstw domowych w Polsce. Operatorem platformy jest CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o. www.cyfraplus.pl

Technologie Cyfry+ to szereg unikalnych możliwości pozwalających widzowi na odbiór wysokiej jakości telewizji, zarządzenie oglądanymi programami oraz dostosowanie ich do własnych potrzeb. Wśród innowacji Cyfra+ oferuje m.in. usługę Multiroom, standard High Definition (HD), dekoder wyposażony w Personal Video Recorder (PVR), serwisy Video on Demand (VOD) czy możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Cyfra+ Multiroom daje możliwość niezależnego odbioru różnych kanałów na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu. Usługę tę Cyfra+ wprowadziła jako pierwsza platforma cyfrowa w Polsce. Abonenci Cyfry+ mogą także korzystać z technologii High Definition – to pięć razy większa liczba widocznych szczegółów, szeroki format obrazu bliższy naturalnym właściwościom percepcji ludzkiego oka, przestrzenny wielokanałowy dźwięk. Obecnie w ofercie Cyfry dostępnych jest aż 9 kanałów nadawanych w tym standardzie. Serwis Cyfra+VOD umożliwia dostęp do najnowszych hitów filmowych nieemitowanych dotychczas na antenie żadnej płatnej telewizji, a ponadto do klasyki kina i najpopularniejszych światowych seriali. Biblioteka tytułów kompletowana jest w oparciu o współpracę z szerokim gronem dystrybutorów, od wielkich studiów filmowych, takich jak Paramount Pictures, Disney–ABC–ESPN, Sony Pictures, po wytwórnie niezależne. Dzięki umowie podpisanej z The Walt Disney Company Limited od października 2009 użytkownicy serwisu mogą już kilka dni po premierze w USA oglądać ulubione serialowe hity: „Zabójcze umysły”, „Chirurdzy”, „Gotowe na wszystko” czy „Zagubieni”. Hity filmowe na życzenie są dostępne również w serwisie HBO Digital, który Cyfra+ oferuje abonentom jako jedyna platforma w Polsce. Personel Video Recorder daje możliwość oglądania ulubionych programów w dogodnym czasie. Dekoder z nagrywarką Philips PVR HD umożliwia nie tylko zatrzymywanie i cofanie telewizji emitowanej „na żywo”, ale także zgromadzenie kilkudziesięciu godzin własnych nagrań bez konieczności używania nośników typu VCD czy DVD. Dzięki tunerom DVB-T, w które wyposażono dekodery Philips PVR HD i Philips HD, abonenci Cyfry+, po podłączeniu anteny naziemnej, mogą odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej bez konieczności zakupu odrębnego sprzętu i dodatkowych opłat. Z danych Cyfry+ wynika, że już ponad 175 000 jej abonentów może odbierać sygnał NTC. Tym samym klienci Cyfry+ stanowią obecnie najliczniejszą grupę przygotowaną do odbioru tego rodzaju sygnału.

Więcej informacji dostępnych jest na www.cyfraplus.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu