Microsoft przedstawia nowe rozwiązania dla programistów Windows i sieci Web

Podczas konferencji Professional Developers Conference 2009 firma Microsoft zaprezentowała nowe narzędzia dla programistów, którzy chcą tworzyć aplikacje przeznaczone dla platformy Windows wykorzystujące zasięg sieci Web. Microsoft zaprosił programistów do testów nowych wersji beta Silverlight 4, Office 2010 i SharePoint 2010.  

Microsoft zaprezentował w jaki sposób programiści mogą wykorzystać nowe rozwiązania programowe i sprzętowe dla Windows 7 i Internet Explorer 8 w celu poprawienia komfortu pracy z komputerem.

„Popularność z jaką spotyka się Windows 7 przekłada się na konkretne okazje dla programistów, którzy tworzą aplikacje dla platformy Windows” – powiedział Steven Sinofsky, prezes działu Windows i Windows Live w firmie MIcrosoft. – „Jesteśmy ciekawi, jak wykorzystają oni moc Windows i sieci Web z korzyścią dla wszystkich naszych klientów”.

W trakcie swojego przemówienia Steven Sinofsky ujawnił także informacje o wczesnych pracach nad przeglądarką Internet Explorer 9. Nowa wersja przeglądarki cechować się będzie większą wydajnością i zgodnością operacyjną. Będzie także wzbogacona o kilka nowości, w tym wykorzystanie DirectX w celu udostępnienia pełnej mocy komputera internautom.

Bogate wrażenia użytkowników

Podczas konferencji PDC Microsoft pokazał także Silverlight 4 w wersji beta. Nowa wersja, która pojawia się cztery miesiące po wydaniu Silverlight 3, podkreśla tempo, w jakim Microsoft dostarcza innowacje, które pomagają firmom projektować i rozwijać aplikacje internetowe przeznaczone dla konsumentów i przedsiębiorstw. Najnowsza wersja Silverlight oferuje
m.in. następujące funkcje:

  • Rozszerzone możliwości działania w przeglądarce, które zapewniają użytkownikom wyższy komfort pracy bez dodatkowego kodu lub środowisk uruchomieniowych.
  • Ważne usprawnienia dla twórców aplikacji korporacyjnych, w tym pełna obsługa Visual Studio 2010, integracja z Microsoft Office i SharePoint oraz ulepszona obsługa druku, łączności sieciowej, raportowania i tworzenia wykresów.
  • Bogatsze wrażenia internetowe, w tym nowe funkcje kamery internetowej i mikrofonu, obsługa transmisji grupowych (multicast) do dostarczania treści multimedialnej na szeroką skalę oraz ponad 60 konfigurowalnych formantów do budowania atrakcyjnych, interaktywnych aplikacji.

Oprogramowanie Silverlight jest obecnie zainstalowane w ponad 45 procentach urządzeń podłączonych do Internetu i używane przez dużych klientów. Lista klientów obejmuje na przykład telewizję NBC, która wykorzysta Silverlight do internetowych transmisji z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Vancouver 2010, Wimbledonu oraz meczów NFL Sunday Night Football Extra.

Klientami Silverlight są także Continental Airlines, Victoria’s Secret Fashion Show oraz eBay. Wkrótce do tego grona dołączą H&R Block, Snapflow i Bloomberg, którzy dokonują znaczących inwestycji w Silverlight. Wersję beta Silverlight 4 można pobrać pod adresem www.microsoft.com/foo.

„Microsoft nadal dyktuje szybkie tempo innowacji i pomaga programistom dostarczać bogate aplikacje na ‘trzy ekrany’, a wersja beta Silverlight 4 to kolejny ważny krok naprzód” – powiedział Scott Guthrie, wiceprezes działu .NET Developer Platform w firmie Microsoft. – „Silverlight 4 oferuje programistom pełen zestaw narzędzi do budowania dobrych jakościowo, bezpiecznych i atrakcyjnych aplikacji, zarówno internetowych, jak i działających poza przeglądarką. Potwierdza to pozycję Silverlight jako najlepszej technologii do tworzenia aplikacji biznesowych”.

Najwyższy komfort pracy z oprogramowaniem biurowym

Uczestnicy konferencji PDC mogli także być świadkami ogłoszenia wydania publicznych wersji beta Microsoft Office 2010, Microsoft SharePoint Server 2010, Microsoft Visio 2010, Microsoft Project 2010, Microsoft Office Mobile 2010 oraz Office Web Apps dla klientów biznesowych. Wersje 2010 zaprojektowano pod kątem najwyższego komfortu pracy z oprogramowaniem biurowym na ekranach komputerów, telefonów i przeglądarek internetowych. Wersje beta można pobrać pod adresem www.microsoft.com/2010.

Oferują one następujące nowe funkcje:

  • Outlook Social Connector: nowa funkcja, która dodaje historię komunikacji oraz biznesowe i społecznościowe źródła informacji do interfejsu Outlook. Pakiet Outlook Social Connector SDK jest już dostępny i umożliwia programistom budowanie połączeń do sieci społecznościowych firm trzecich. Outlook Social Connector zapewni dostęp do sieci biznesowych i społecznościowych, integrując się w momencie premiery z SharePoint 2010 w wersji beta i z Windows Live.Pierwszym oferentem tego rozwiązania będzie biznesowy serwis społecznościowy LinkedIn, który wprowadzi je na początku przyszłego roku.
  • Publiczna beta Office Mobile 2010: publiczna wersja beta umożliwiająca jednoczesną pracę z pakietem Office na komputerach, telefonach i w przeglądarkach internetowych staje się rzeczywistością. Jest ona dostępna na Windows Mobile Marketplace dla telefonów Windows Mobile 6.5.
  • Postępy technologiczne i projektowe: ściślejsza integracja Office 2010 i aplikacji Office Web, ulepszona nawigacja, zaktualizowane wzornictwo i ikony, nowe logo Office oraz większa wydajność i stabilność.

„Od tej pory po raz pierwszy miliony osób mogą doświadczyć innowacji i nowych funkcji, które dostarczamy jako część wydań Office 2010 i SharePoint 2010” – powiedział Kurt DelBene, wiceprezes działu Office Business Productivity Group w firmie Microsoft. – „Jest to niewątpliwie ekscytujące wydarzenie dla naszych klientów, ale uważam również, że nigdy nie było lepszego momentu do tworzenia oprogramowania na platformie firmy Microsoft. Dzięki szerokiej gamie funkcji oraz pojedynczej, zunifikowanej platformie biznesowej programiści mogą wykorzystać znajome narzędzia oraz kluczowe funkcje Office i SharePoint zarówno w aplikacjach działających lokalnie, jak i w internetowej chmurze”.

Kontynuując ścisłe partnerstwo z SAP, Microsoft ogłosił też plany dostarczenia nowego produktu o nazwie Duet Enterprise for Microsoft SharePoint and SAP.  Ze względu na dziesiątki tysięcy wspólnych klientów na całym świecie połączenie aplikacji i procesów biznesowych SAP z Microsoft SharePoint zapewnia użytkownikom nowe szanse na zwiększenie wydajności pracy. Duet Enterprise for Microsoft SharePoint and SAP umożliwi klientom i partnerom budowanie rozwiązań opartych na Microsoft SharePoint 2010 i SAP. Zapewni także dodatkową zgodność operacyjną i połączy dwa odrębne zespoły procesów oraz poprawi pracę zespołową. Rozwiązanie ma wejść do sprzedaży w drugiej połowie 2010 roku.

Wiadomości, informacje oraz transmisje na żywo z konferencji Professional Developers Conference są dostępne w witrynie www.microsoftpdc.com. Najnowsze wiadomości można śledzić w serwisie Twitter pod adresami www.twitter.com/pdc09 i www.twitter.com/ch9live, a do konwersacji dołączyć za pomocą tagu #pdc09. W serwisie Flickr można obejrzeć zdjęcia pod adresem www.flickr.com/photos/microsoftpdc oraz dołączyć do społeczności za pomocą tagu pdc09, a członkiem społeczności PDC w Facebooku można zostać pod adresem www.facebook.com/microsoftpdc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu