„Tygodnik Powszechny” przenosi się do Łodzi!

To prawda – w piątek i sobotę 20-21 listopada redakcja „Tygodnika Powszechnego” będzie gościem Uniwersytetu Łódzkiego. Wręczenie nagrody Amnesty International dla dziennikarza „Tygodnika”Bartka Dobrocha za najlepszy tekst poświęcony prawom człowieka

Debata o ekonomii i społeczeństwie obywatelskim z udziałem s. Małgorzaty Chmielewskiej, prof. Janusza Czapińskiego, prof. Jacka Kochanowicza i Jana Jakuba Wygnańskiego; spotkania z redakcją „Tygodnika”; pokaz filmu „Nasza ulica- wersja kinowa” z udziałem reżysera – Marcina Latałły;  koncert Grzegorza Turnaua i lekcja czytania dla licealistów prowadzona przez prof. Michała Pawła Markowskiego – oto co czeka łódzką publiczność podczas „Weekendu z Tygodnikiem Powszechnym”.

Szczegółowy program na stronie www.tygodnik.onet.pl i w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”.

Program szczegółowy

  • PIĄTEK, 20 LISTOPADA
  1. Spotkanie redaktorów z mieszkańcami Łodzi rozpocznie się wręczeniem nagrody Amnesty International Bartkowi Dobrochowi o godz. 14.00 w piątek, 20 listopada w auli Wydziały Prawa i Administracji UŁ przy ul. Kopcińskiego 8/12. Nagrodę wręczy Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska. Autor „Tygodnika” został uhonorowany przez Amnesty International, za cykl tekstów o Tybecie. Amnesty International corocznie przyznaje Nagrodę Dziennikarską za najlepszy tekst poświęcony prawom człowieka, opublikowany w prasie lub Internecie. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Jacek  Żakowski za artykuł „Kajdany Dalajlamy”, poświęcony możliwości wpłynięcia  przez środowisko międzynarodowe na sytuację praw człowieka w Chinach.
  2. Po wręczeniu nagrody reporterowi „Tygodnika” odbędzie się debata „Braterstwo – Rozwój Ekonomiczny – Społeczeństwo Obywatelskie”, z której uczestniczyć będą siostra Małgorzata Chmielewska, prof. Janusz Czapiński, prof. Jacek Kochanowicz, Jan Jakub Wygnański. Debatę poprowadzi ks. Adam Boniecki.
  3. Tego samego dnia o godz. 18.00 pokazany zostanie film Marcina Latałły „Nasza ulica – wersja kinowa” w Klubie Filmowym Dominikanów przy ul. Zielonej 13. Po filmie spotkanie z reżyserem.
  4. Licealistów zapraszamy na godz. 18.00 do Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Wodnej 34, gdzie odbędzie się „Lekcja czytania” z prof. Michałem Pawłem Markowskim   – będziemy omawiać „Placówkę postępu” Josepha Conrada.  Aby wziąć udział w lekcji trzeba wcześniej przysyłać zgłoszenie na adres lekcjeczytania@tygodnik.com.pl. Relacje z „Lekcji czytania” w Krakowie oraz szczegóły akcji na stronie www.lekcjeczytania.tygodnik.com.pl
  5. O godz. 20.00 spotkanie z literaturą. Swoją książkę „Życie na miarę literatury”, wydaną specjalnie na 1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, zaprezentuje dyrektor artystyczny Festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski, UJ. Spotkanie w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/3) poprowadzi red. Grzegorz Jankowicz.
  • SOBOTA, 21 LISTOPADA
  1. Spotkanie z redakcją: ks. Adamem Bonieckim, Joanną Bątkiewicz-Brożek, Dariuszem Jaworskim, Michałem Kuźmińskim, Arturem Sporniakiem, Grzegorzem Jankowiczem poprowadzi red. Piotr Grobliński z Łódzkiego Domu Kultury. Początek o godz. 15.00 w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/3.
  2. O 16.30 w tym samym miejscu czas dla Czytelników: w Pałacu Biedermanna Autorzy „Tygodnika” opowiedzą o własnych książkach, podpiszą je, porozmawiają z Czytelnikami i zapowiedzą kolejne pozycje!
  3. Koncert Grzegorza Turnaua, od wielu lat przyjaciela i autora„Tygodnika Powszechnego”, rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim przy Placu Dąbrowskiego.

UWAGA!  W numerach 46 i 47 „Tygodnika Powszechnego” drukujemy kupon uprawniający do 50 % zniżki przy kupnie biletów na koncert Grzegorza Turnaua!


Lekcje Czytania z… Michałem Pawłem Markowskim!

„Lekcje czytania z…” to pomysł „Tygodnika Powszechnego” na wspólne czytanie literatury. Proponujemy serię spotkań dla licealistów, podczas których będą oni mieli sposobność poznać przy wspólnej lekturze profesorów literatury, pisarzy, eseistów, filozofów, wydawców. Spotkania mają charakter warsztatów dyskusyjnych. Każde z nich prowadzone będzie przez inną osobę, która z wyprzedzeniem zaproponuje uczniom utwór literacki do przeczytania, a następnie poprowadzi dyskusję.

Radę patronacką „Lekcji czytania z…” tworzą profesorowie: Stanisław Bereś, Grażyna Borkowska, Alicja Brodzka – Wald, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Krzysztof Kłosiński, Michał P. Markowski, Anna Nasiłowska, Ryszard Nycz, Paweł Próchniak oraz Piotr Śliwiński.
„Lekcje czytania z….” zainaugurowaliśmy podczas I Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie, na początku listopada br. Fragment nagrania z lekcji prof. M.P. Markowskiego pojawił się w internecie na stronie „Tygodnika Powszechnego” w portalu YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=9iTuB_UTl50

„Lekcje czytania z …” to akcja społeczna, więc jej powodzenie zależy od zaangażowania i energii ludzi, którzy dostrzegają sens w rozwijaniu sztuki czytania. Więcej informacji na stronie www.lekcjeczytania.tygodnik.com.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu