Lekarze POZ alarmują – mamy coraz więcej zachorowań na GRYPĘ!

Lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie potwierdzają gwałtowny wzrost zachorowań na infekcje wirusowe w POZ – przeważająca część z nich to GRYPA.

Statystyki są alarmujące, w ostatnim tygodniu zachorowało w Polsce ponad 20 tysięcy pacjentów z tego połowa na tzw. świńską grypę. Powołując się na badania epidemiologów monitorujących nowe przypadki zachorowań, Federacja Porozumienie Zielonogórskie z wielkim zaniepokojeniem także informuje o  wysokim wzroście zachorowań odnotowywanych w swoich przychodniach. Najczęstsze objawy to, gwałtowny początek choroby, duże osłabienie, wysoka gorączka i trudności z oddychaniem. Niestety coraz większa grupa pacjentów to „Pacjenci bardzo ciężko chorujący – zupełnie wbrew zapewnieniom pani  Minister Zdrowia, która twierdzi, że grypa ma łagodny przebieg – mówi Bożena Janicka Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Apel do Pacjentów

W związku z narastającą ilością zachorowań na schorzenia wirusowe w tym grypę unikajmy skupisk i zgromadzeń czyli zbędnego narażenia.  Szczególnie dotyczy to osób z grup ryzyka czyli małych dzieci , osób starych , przewlekle chorych.

Szybkie testy

W związku z rozszerzającą się epidemią, a co za tym idzie, rosnącymi kolejkami w przychodniach, lekarze poz nie mają możliwości w 100 % zdiagnozować chorych na grypę sezonową – od tych chorych na  grypę A/H1N1. Latem br., kiedy stało się oczywistym, że w okresie jesienno – zimowym wielce prawdopodobna jest pandemia grypy, pani Minister Zdrowia Ewa Kopacz zdeklarowała się wyposażyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w tzw. szybkie testy diagnostyczne. Do tej pory, wbrew składanym deklaracjom, lekarze nie zostali jednak wyposażeni w takie narzędzie, co w konsekwencji może doprowadzić do opóźnienia diagnozowania śmiertelnego wirusa grypy u chorego. W takiej sytuacji nie jest możliwe wczesne wykrycie A/H1N1, a diagnoza postawiona na oddziale szpitalnym może być spóźniona.

Pacjent ma prawo wyboru

Federacja PZ zwraca się do Pani Minister z apelem o umożliwienie pacjentom dokonania samodzielnego wyboru co do zaszczepienia się przeciwko grypie, w szczególności przeciw grypie A/H1N1. Niech tę decyzję podejmie pacjent, a nie Pani Minister.

Niebezpieczny proceder

Z powodu braku dostępności do szczepionek zarówno na grypę sezonową jak i A/H1N1, w aptekach i hurtowniach, pacjenci przynoszą ze sobą szczepionki niewiadomego pochodzenia, często z zagranicy. Do Federacji PZ napływa ogromna ilość informacji z całej Polski o takich przypadkach. Lekarze poz pragną poinformować społeczeństwo polskie o przestrzeganiu środków ostrożności. Podanie szczepionki. która nie jest dopuszczona do obrotu w kraju lub była nieprawidłowo przechowywana czy transportowana, maże skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia.  Lekarze słusznie odmawiają wykonania takiego świadczenia.

Podsumowanie

Ufając wytycznym Ministra Zdrowia lekarz rodzinny i pacjent po raz kolejny zostali postawieni pod ścianą: brak szczepionek, brak testów, brak konkretów. W konsekwencji czego rosną kolejki do lekarzy rodzinnych, którym pozostaje  jedynie – w tej kuriozalnej sytuacji – zaaplikować leczenie grypy w domu herbatą z miodem. Jak zwykle pozostały puste obietnice, których podsumowaniem niech będzie deklaracja Pani Minister o łagodnym przebiegu choroby, która, co potwierdzają ostatnie doniesienia medialne jest w rzeczywistości ciężkim i niestety często śmiertelnym schorzeniem.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu