Bakalland konsoliduje rynek

Bakalland S.A. kontynuuje strategię konsolidacji rynku owoców miękkich. Po nabyciu kolejnych udziałów w kapitale zakładowym Gardenia Sp. z o.o. i po połączeniu Gardenia Sp. z o.o. z Bio-Concept, Bakalland posiada 41% kapitału zakładowego nowej spółki Bio-Concept-Gardenia Sp. z o. o.

BIO Concept od 1998r. roku z powodzeniem działa w tym samym obszarze co Gardenia, ze zdecydowanie większym naciskiem na sektor owoców i warzyw ekologicznych, w 95% sprzedawanych w UE i eksportowanych do innych krajów. Jego siedziba jest zlokalizowana w zagłębiu owoców miękkich, w Kańczudze k/Przemyśla. Posiada bardzo istotne i pielęgnowane od kilkunastu lat umowy z 500 gospodarstwami skupiającymi się na produkcji owoców i warzyw ekologicznych. Od wielu lat pomaga rolnikom z tego obszaru w organizacji produkcji, edukacji i w zbycie wyprodukowanych przez nich ekologicznych płodów rolnych. Zaopatruje również największe europejskie koncerny w ekologiczne surowce do produkcji dla dzieci jak i dla dorosłych.

Transakcja ta oznacza potwierdzenie zapowiedzi Bakallandu z kwietnia tego roku o chęci konsolidacji rynku świeżych i mrożonych owoców miękkich i warzyw, którego wartość szacowana jest na 6,5 mld zł i w zdecydowanej większości jest przedmiotem eksportu co dla Bakalland S.A. jest naturalnym headingiem. Na jej skutek (połączenia Gardenia Sp. z o.o. ze spółką Bio-Concept – w stosunku 50 do 50 – poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Gardenii o kwotę 750 tys. do kwoty 1,5 mln złotych) Bakalland S.A. objął 41% w kapitale zakładowym nowopowstałej spółki – Bio-Concept-Gardenia Sp. z o. o. Udziały w podwyższonym kapitale objęli właściciele Bio-Conceptu – Bogusław Bednarz i Mariusz Kuśmierek. Do Zarządu dołączył Bogusław Bednarz jako jego V-ce Prezes.

– „Nabycie i objęcie udziałów w GARDENIA Sp. z o. o. traktujemy jako inwestycję długoterminową. Stanowi ona element strategii rozwoju grupy kapitałowej Bakalland S.A. i w niedługim okresie przyniesie znaczne korzyści. Pozwoli nam to wspólnie z Bio-Concept-Gardenia konsolidować rynek” – mówi Marian Owerko, Prezes Bakalland S.A.

Powstała w wyniku połączenia Bio-Conceptu i Gardenii spółka Bio-Concept-Gardenia jest największym w Polsce, przetwórcą surowców ekologicznych oraz istotnym jakościowo graczem w sprzedaży owoców i warzyw konwencjonalnych. W wyniku połączenia Spółka zyska potencjał zakupowo-sprzedażowy na poziomie kilkunastu tysięcy ton przerabianych surowców. Jej działalność polega na bezpośredniej, ścisłej współpracy z rolnikami, zorganizowanymi w Grupę Producencką, co pozwala na pozyskanie najwyższej jakości surowca, z gwarancją bezpieczeństwa produktu dla konsumentów. Tego typu proces spełnia wymogi nawet najbardziej wymagających klientów instytucjonalnych i przemysłowych w Europie i na świecie.

Bakalland S.A. wesprze nową spółkę swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu przetwórstwa owoców, a Bio-Concept-Gardenia Sp. z o. o. będzie, z pomocą Bakallandu, nadal konsolidować rynek. Spółka planuje uruchomienie nowoczesnej fabryki i osiągnięcie wyników na poziomie 2 mln złotych netto przy obrotach rzędu 35 mln już w 2010 roku

– „Połączenie doświadczenia zakupowego Bio-Conceptu z silnym wsparciem finansowo-sprzedażowym Bakalland-u i Gardenii umożliwi w ciągu najbliższych 2 lat realizację budowy nowoczesnego zakładu przetwórczego, przerabiającego owoce i warzywa, konwencjonalne i ekologiczne, z własnej bazy surowcowej” – mówi Prezes Owerko. – „Chcemy w pełni wykorzystać możliwości pozyskiwania i eksportowania polskich surowców, w produkcji których Polska jest liczącym się światowym dostawcą.”

Udział Spółki Bakalland S.A. w transakcjach z Gardenia Sp. z o.o. podkreśla silną pozycję rynkową Bakallandu. Wzmocniona Grupa Kapitałowa Bakalland planuje dalszą konsolidację i rozwój sektorów, w których działa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu