Aplikacje Windows mają otwarte okno na świat systemów Linux, Mac OS X i UNIX

Novell udostępnia pierwsze komercyjne rozwiązanie do tworzenia aplikacji .NET dla Linuksa za pomocą Microsoft Visual Studio. Dodatek Mono Tools for Visual Studio pozwala zmniejszyć koszty i przyspieszyć tworzenie aplikacji .NET dla systemów innych niż Windows.

Novell poinformował o dostępności pierwszego komercyjnego rozwiązania ułatwiającego tworzenie aplikacji .NET dla systemów Linux, UNIX i Mac OS X w środowisku Microsoft Visual Studio. Mono Tools for Visual Studio (zobacz: www.novell.com/monotools ), nowy, rewolucyjny moduł dodatkowy dla zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE, Integrated Development Environment) Microsoft Visual Studio, pozwala programistom Microsoft .NET wykorzystać znane im środowisko Visual Studio do tworzenia, kodowania i pielęgnacji aplikacji wieloplatformowych. Dzięki znacznemu skróceniu czasu i zmniejszeniu kosztów opracowania aplikacji wieloplatformowych, narzędzia Mono Tools umożliwiają programistom, niezależnym dostawcom oprogramowania (ISV) i usługodawcom szybkie i łatwe rozszerzanie oferty.

„Microsoft Visual Studio to zintegrowane środowisko, pozwalające uprościć cały proces tworzenia oprogramowania od fazy projektu po wdrożenie” – mówi Cyrill Glockner, dyrektor działu Business Development, Platform and Tools w Microsoft Corp. „W ramach programu Microsoft Visual Studio Industry Partner (VSIP) wspieramy tworzenie narzędzi, które dzięki bezproblemowej współpracujący z Microsoft Visual Studio pomagają w pracy naszym klientom. Rozwiązanie Mono Tools for Visual Studio wzbogaca ekosystem Visual Studio, zapewniając ponad sześciu milionom programistów zajmujących się tworzeniem aplikacji .NET dodatkowe korzyści z narzędzi Microsoft i posiadanych umiejętności.”

Mono Tools for Visual Studio to komercyjne rozwiązanie, umożliwiające programistom C# i .NET – znającym Microsoft Visual Studio – dalsze korzystanie z ulubionego zintegrowanego środowiska programistycznego, wykorzystanie swej wiedzy oraz bogatych zasobów kodu, bibliotek i narzędzi .NET do tworzenia i przenoszenia aplikacji dla systemów Linux, UNIX i Mac OS X. Przed powstaniem Mono Tools przenoszenie aplikacji .NET wymagało od programistów znacznego nakładu pracy na uczenie się korzystania z nowych narzędzi programistycznych i modyfikowanie aplikacji. Dzięki Mono Tools, twórcy oprogramowania znający popularne środowisko Visual Studio IDE mogą wykorzystać zdobyte wcześniej umiejętności i doświadczenie do tworzenia aplikacji wieloplatformowych oraz szybkiego identyfikowania i usuwania możliwych problemów bezpośrednio w Visual Studio.

„Linux daje dostawcom oprogramowania szereg nowych możliwości, jednak twórcy przyzwyczajeni do narzędzi .NET mogą mieć trudności z przestawieniem się na korzystanie z linuksowych narzędzi programistycznych lub uznać je za nieprzydatne do swoich celów” – mówi Al Hilwa, dyrektor programu Application Development Software w IDC. „Produkty takie jak Mono Tools, pozwalają programistom .NET wykorzystać platformę linuksową i tym samym zwiększyć swe szanse na rynku oraz rozszerzyć zasięg samego środowiska .NET.”

Pablo Santos, dyrektor Codice Software, mówi – „Nasi klienci poszukują opcji dla systemu Linux, a także UNIX, Mac OS X i Windows, więc obsługa wielu platform jest dla nas ważnym elementem oferty. Plastic SCM, nasz flagowy produkt do zarządzania konfiguracją oprogramowania, jest w znacznej mierze napisany w C#, ponieważ uważamy ten język za najbardziej produktywny. Dzięki Mono Tools for Visual Studio, możemy szybko i łatwo tworzyć i uruchamiać oprogramowanie pod Linuksem korzystając z preferowanego przez nas języka programowania i środowiska programistycznego.”

Unikalne możliwości tworzenia aplikacji wieloplatformowych w Visual Studio

Mono Tools to dodatkowy moduł dla Microsoft Visual Studio. Został stworzony przez wielu programistów tworzących i wspierających projekt open source sponsorowany przez Novella. Za pośrednictwem rozwijanych menu i innych elementów integrujących go z Visual Studio, Mono Tools umożliwia programistom wykorzystanie z poziomu Visual Studio dostępnych na platformie Mono funkcji tworzenia kodu, testowania i uruchamiania oprogramowania.

Najważniejsze możliwości Mono Tools for Visual Studio obejmują:

  1. – Tworzenie i przenoszenie aplikacji .NET do systemów Linux, UNIX i Mac OS X z możliwością analizowania, testowania, uruchamiania i wdrażania z poziomu Visual Studio. Korzystając z Mono Tools for Visual Studio, niezależni dostawcy oprogramowania, programiści zatrudnieni w firmach i dostawcy usług mogą radykalnie obniżyć koszty tworzenia aplikacji wieloplatformowych i przyspieszyć przenoszenie istniejących aplikacji .NET na platformy inne niż Windows.
  2. – Tworzenie gotowych do użycia urządzeń wirtualnych i programowych dla aplikacji .NET za pomocą wbudowanych funkcji do tworzenia takich urządzeń. Rozwiązanie Mono Tools for Visual jest standardowo przygotowane do współpracy z SUSE Studio Online, nowatorskim, łatwym w użyciu narzędziem internetowym pozwalającym szybko tworzyć i testować urządzenia oparte na systemach SUSE Linux Enterprise Server lub openSUSE. Niezależni dostawcy oprogramowania i dostawcy usług mogą błyskawicznie zaspokajać zapotrzebowanie na wirtualne bądź programowe urządzenia będące wersjami istniejących aplikacji, zwiększając w ten sposób swe dochody przy uproszczeniu wsparcia dla aplikacji i przyspieszeniu cykli sprzedaży.
  3. – Zintegrowane narzędzie do analizy przenoszenia oprogramowania, otwierające programistom .NET dostęp do świata systemów Linux, Mac OS X i UNIX. W chwili obecnej wielu programistów .NET nie wie, jak zabrać się do przenoszenia aplikacji na platformy inne niż Windows; ten problem można natychmiast rozwiązać dzięki Mono Tools.
  4. – Możliwość uruchamiania aplikacji w Mono wewnątrz Visual Studio w celu wyszukania niezgodności między Mono i .NET oraz między systemami Linux i Windows, a więc problemów mogących przeszkadzać w tworzeniu aplikacji wieloplatformowych.
  5. – Zautomatyzowane tworzenie pakietów dla SUSE Linux Enterprise Server i openSUSE w celu przygotowania aplikacji gotowych do natychmiastowego wdrożenia w systemie Linux.

„Wprowadzając Mono Tools for Visual Studio, budujemy most pomiędzy Visual Studio, jedną z wiodących w świecie platform programistycznych, i systemem Linux, jedną z wiodących w świecie platform eksploatacyjnych” – mówi Miguel de Icaza, założyciel projektu Mono i wiceprezes firmy Novell ds. platform programistycznych. „Klienci pytali nas o możliwość łatwiejszego, prostszego przenoszenia aplikacji .NET do systemów Linux, UNIX i Mac. Dokonując integracji naszych narzędzi z Visual Studio, umożliwiamy programistom znającym Windows i .NET szybkie udostępnianie ich aplikacji na rynku linuksowym, niezależnym dostawcom oprogramowania oferowanie ich produktów jako gotowych urządzeń.”

Ceny i dostępność Mono Tools

Narzędzia Mono Tools for Visual Studio są już dostępne w trzech wersjach: Professional Edition (indywidualna) za 99 USD, Enterprise Edition (jeden programista w organizacji) za 249 USD oraz Ultimate Edition za 2499 USD, zawierająca ograniczoną komercyjną licencję na redystrybucję Mono w systemach Windows, Linux i Mac OS X oraz pięć licencji dla programistów korporacyjnych. Wszystkie wersje obejmują roczny abonament na aktualizacje.

Więcej informacji o Mono Tools for Visual Studio można znaleźć pod adresem www.novell.com/monotools, skąd można również pobrać bezpłatną 30-dniową wersję testową. Więcej informacji o projekcie Mono można znaleźć pod adresem www.mono-project.com.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu