Opera na Zamku i wirtualna Córka źle strzeżona!

9 listopada 2009 roku Opera na Zamku zamieściła w internecie  film viralowy ukazujący historię „Córki źle strzeżonej”. Wideo jest dostępne na polskich i zagranicznych portalach  m.in. w popularnym serwisie You Tube pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=-dKWu85uMbA.
Scenariusz filmu powstał w oparciu o libretto XVIII wiecznego baletu. Za jego adaptację odpowiedzialni są szczecińscy licealiści, którzy zgłosili w Operze na Zamku chęć opowiedzenia o spektaklu „Córka źle strzeżona” swoim rówieśnikom. Ich zdaniem poruszane w sztuce problemy dotyczące miłości i nieporozumień z rodzicami są im na tyle bliskie, że warto wybrać się do Opery na Zamku i sprawdzić jak z takich sytuacji wybrnąć. Za realizację filmu odpowiedzialny jest Rafał Bajena ze Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki.

„Decyzję o realizacji filmu podjęliśmy ze względu na jego innowacyjną formę, która do tej pory nie była wykorzystywana przez Operę na Zamku, a cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Dzięki temu rozwiązaniu, licealiści przekazali swoim rówieśnikom informacje o spektaklu nie angażując w cały proces dorosłych pośredników. Aktorzy grający w filmie posługują się językiem, który być może dla wielu dorosłych nie będzie zrozumiały, ale z pewnością podnosi atrakcyjność przekazu dla młodych ludzi. Ten film to kolejny krok Opery na Zamku w stronę młodego widza. Chcemy przekonać ich, że nasze przedstawienia obok wysokich doznań estetycznych mogą dać im wiele interesujących odpowiedzi na pytania jak żyć, kochać i być szczęśliwy ” – powiedziała Aleksandra Mićko, specjalista ds. mediów i reklamy Opery na Zamku.

Córka źle strzeżona

  1. (La Fille Mal Gardée)
  2. Muzyka: Ferdinand Hérold, Peter Ludwig Hertel
  3. Libretto: Jean Dauberval
  4. Choreografia: Natalia Fedorowa, kostiumy – Ryszard Kaja, scenografia – Ilona Binarsch
  5. Obsada: Lisa – Kseniia Naumets, Colin – Artem Ryazanow, Simone – Andrzej Kieć, Jakub Gwit

Ta dowcipna historia, opowiedziana językiem tańca, z pewnością rozbawi widzów w każdym wieku Znakomite sceny zbiorowe urzekają plastyką ruchu, właściwą dla sielankowej specyficzności tego spektaklu baletowego, zaś partie taneczne, obfitujące w wiele obrotów i skoków niewątpliwie podniosą atrakcyjność widowiska. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja matki Lisy – wdowy Simone, odtwarzana przez… tancerza – mężczyznę!

Informacje o Operze na Zamku

Opera na Zamku jest samorządową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Powstała w 1956 roku jako Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Od 1958 roku –  upaństwowiona –  istniała pod nazwą Teatr Muzyczny.

Opera od 1978 roku mieści się na Zamku Książąt Pomorskich. Jej atrakcyjna siedziba umożliwia realizację corocznych (od 1993 roku) Letnich Sezonów Operowych, podczas których organizowane są plenerowe realizacje oper oraz turnieje tenorów. Opera na Zamku jest organizatorem koncertów „Tym, co nie powrócili z morza” odbywające się na Cmentarzu Centralnym – jednej z największych nekropolii w Europie.

Zespół Opery na Zamku liczy ponad 120-osobowy zespół artystyczny z własną orkiestrą, chórem i baletem. Instytucja zrealizowała ponad 120 oper, baletów, operetek i musicali w różnych wersjach językowych.
Dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery na Zamku jest Warcisław Kunc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu