Grupa Polska Stal SA – 10 lat na rynku

Mimo gospodarczej dekoniunktury, która dotknęła również branżę hutniczą Grupa Polska Stal, jeden z największych dystrybutorów wyrobów stalowych w Polsce, osiąga dobre wyniki. Jak poinformował Marek Żołubowski, prezes zarządu GPS, spółka w ciągu trzech kwartałów tego roku sprzedała ponad 180 tysięcy ton wyrobów ze stali za niemal 330 mln zł, co przełożyło się na ponad 600 tys. zł zysku. I choć sprzedaż w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku spadła o 20 proc. a przychody o prawie jedną trzecią to zysk wzrósł o ponad 200 proc.

– Wyniki jakie osiągnęliśmy w ciągu trzech kwartałów są satysfakcjonujące – podkreśla prezes Żołubowski. – Warunki na rynku w tym roku nie sprzyjają jednak generowaniu dużych przychodów. Mniejsze zapotrzebowanie na wyroby stalowe spowodowało znaczny spadek cen, a ograniczenie przez banki finansowania dla wielu klientów końcowych dodatkowo zmniejszyło przychody przedsiębiorstw naszej branży. Oczywiście każda firma, w tym i GPS, musi odpowiednio dostosowywać się do warunków panujących na rynku.

Prezes Żołubowski podkreśla, że co roku w IV kwartale wyroby hutnicze tanieją, jednak obecnie każda obniżka ma wyjątkowe znaczenie.

– Niektórzy producenci nie wytrzymują presji i decydują się na korektę cenników w dół – zauważa prezes. – Taka polityka raczej nie przyniesie pożądanego przez nich efektu, czyli zwiększenia sprzedaży. Dystrybutorzy są ostrożni – nie widząc wyraźnego wzrostu zapotrzebowania u odbiorców końcowych wolą wstrzymywać się z zapełnianiem magazynów. Moim zdaniem, taka sytuacja potrwa do przełomu stycznia i lutego przyszłego roku. Wtedy powinny ruszyć zamówienia na wiosnę. Prawdziwy wzrost koniunktury przyjdzie jednak dopiero po I kwartale 2010 r.

Mimo kryzysu akcjonariusze GPS SA myślą o przyszłości i inwestują. W tym roku Staler uruchomił zakład prefabrykacji zbrojeń budowlanych w Gliwicach, a Tesko Steel zakład cięcia wzdłużnego blach w Rybniku. W drugim kwartale przyszłego roku Odmet planuje otwarcie w Siedlcach centrum serwisowego cięcia blach. Podobne centrum zamierza uruchomić w tym samym czasie w Świętochłowicach firma Ekoinstal.

Rok temu GPS przekształcił się w spółkę akcyjną. W ocenie prezesa Żołubowskiego był to krok we właściwym kierunku.

– Korzyści to przede wszystkim lepsze relacje z bankami i dostawcami, którzy teraz postrzegają nas jako bardziej wiarygodnego partnera – podkreśla prezes. – Wewnętrznie relacje między akcjonariuszami nie uległy zmianie. Nadal jesteśmy mocno skonsolidowaną handlowo grupą dystrybucyjną.

Większość obecnych akcjonariuszy GPS to założyciele spółki 10 lat temu: Ekoinstal, Elektrometal, Insbud, Odmet, RBB-Stal, Romos, Stalchem i Staler. Nieco później dołączył do grupy Bobrek, a w ostatnim czasie Tesko Steel.

10-lecie istnienia spółki było okazją do niedawnego spotkania akcjonariuszy, partnerów biznesowych i klientów w Stambule. Podczas rejsu statkiem po Bosforze – pomiędzy Europą i Azją – była okazja do omówienia nie tylko dotychczasowych osiągnięć, ale także planów na przyszłość.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu