W Polsce rośnie liczba infekcji Confickerem

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, opublikowała raport wyszczególniający zagrożenia atakujące polskich użytkowników sieci w październiku bieżącego roku. Mimo, że liderem rankingu pozostała rodzina koni trojańskich wykradających loginy oraz hasła użytkowników popularnych gier sieciowych, uwagę zwraca relatywnie duża liczba infekcji spowodowana popularnym robakiem internetowym – Confickerem.

Mimo drugiej pozycji na październikowej liście Conficker wydaje się niemal pewnym kandydatem do objęcia pozycji lidera w kolejnym rankingu dotyczącym zagrożeń, które najczęściej atakowały polskich internautów. Conficker wykorzystuje podczas infekowania lukę jednej z usług systemów Windows, którą Microsoft załatał w październiku ubiegłego roku. Mimo to robak nadal bardzo skutecznie przenika do kolejnych komputerów. Najprawdopodobniej przyczynia się do tego fakt korzystania przez wielu użytkowników z pirackich kopii systemów Windows. Odcięci od serwisu aktualizacyjnych i często pozbawieni jakiejkolwiek ochrony antywirusowej stają się łatwym celem dla Confickera i pozostałych zagrożeń. Często nieświadomie tacy użytkownicy stają się dilerami wirusów, robaków, koni trojańskich itp, budując kolejne statystyki dotyczące najaktywniejszych zagrożeń w sieci. Co grozi użytkownikowi, który padnie ofiarą Confickera? Robak po zagnieżdżeniu się w systemie najprawdopodobniej najpierw unieszkodliwi zabezpieczenia systemu, a następnie umożliwi przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem. Zagrożenie można usunąć z komputera korzystając z programu antywirusowego lub z dedykowanego, bezpłatnego narzędzia firmy ESET, które można pobrać ze strony: http://download.eset.com/special/EConfickerRemover.exe.

Powodem największej liczby infekcji komputerów polskich użytkowników w październiku, podobnie jak we wrześniu, były zagrożenia określane mianem Win32/PSW.OnLineGames, które niepostrzeżenie instalują się na komputerze użytkownika, a następnie bardzo skutecznie maskują swoją obecność. Działają jak keyloggery rejestrując wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do gry w sieci i przesyłają je prosto do hakera. Wśród pozostałych zagrożeń znalazła się m.in. rodzina złośliwych aplikacji INF/Autorun ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników, infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB. Na liście pojawił się również robak internetowy Pacex.Gen, który bardzo skutecznie potrafi ukrywać swoją obecność przed użytkownikiem i jest wykorzystywany przez konie trojańskie wykradające hasła do maskowania swojej obecności na komputerze ofiary.

Światowa lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu