O fundacji – Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) jest niezależną, pozarządową organizacją zajmującą się wolnorynkową edukacją ekonomiczną oraz promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu. Skupia się na badaniu związków etyki z ekonomią i rozwoju nauk ekonomicznych.
Fundacja została założona w 2007 roku przez prywatnego przedsiębiorcę Jana Michała Małka, na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, założonej w 2000 roku w Californii.

Do głównych obszarów aktywności Fundacji należą działalność wydawnicza i organizacja konferencji naukowych z udziałem polskich i zagranicznych przedstawicieli wolnorynkowej myśli ekonomicznej. Na zaproszenie Fundacji gościli w Polsce m.in. b. premier Estonii Mart Laar, ekspert podatkowy amerykańskiego CATO Institute Daniel Mitchell i Prezydent Instytutu im. Lorda Actona ks. Robert Sirico. Fundacja regularnie organizuje międzynarodowe konferencji na temat znaczenia etyki w ekonomii. W tym roku w ramach Pafere Liberty Weekend odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi i dziedzictwu francuskiego pisarza i ekonomisty Friederica Bastiata.

Fundacja została wyróżniona za zorganizowanie I Edycji konkursu „Magister PAFERE”, na najlepsze prace magisterskie z ekonomii, jako pierwsza w historii organizacja z Polski, prestiżową nagrodą Templeton Freedom Award przyznawaną przez amerykańską Atlas Economic Research Foundation.  PAFERE została nagrodzona także nagrodą im sir Antony’ego Fishera za książkę prof. Michała Wojciechowskiego „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, która została wydana pod patronatem Fundacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu