NEWTON Media Raport – gaz: 19-31 października 2009

Temat gazu, a szczególnie gazowe konflikty między Polską, a jej sąsiadami są częstym tematem dla polskiej prasy. Wraz z nadejściem pierwszych chłodów staje się on czytelnikom gazet jeszcze bliższy i co roku dzienniki zadają niezmiennie to samo pytanie: Czy wystarczy nam gazu?

Pytanie wydawałoby się uzasadnione w kontekście wydarzeń ostatnich tygodni. 26 października wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przyjechał z wizytą do Moskwy, by negocjować dodatkowe dostawy gazu z Rosji do naszego kraju. W ogólnopolskiej prasie temat gazu został poruszony w 189 publikacjach, w tym 23 razy na pierwszych stronach gazet. Najwięcej artykułów (42) napisali dziennikarze Rzeczpospolitej.

Liczba artykułów znacząco zwiększyła się 27 października (23 publikacje). Tego dnia gazety informowały o podziale pomiędzy rosyjskim Gazpromem a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem udziałów w spółce EuRoPol Gaz (Rzeczpospolita, „Polska i Rosja przełamały impas w sprawie gazu”, 27.10.2009.) Podjęto decyzję, że z akcjonariatu zniknie Gas-Trading (ma obecnie 4 proc.), w której akcjonariuszem – obok Gazprom Eksportu i PGNiG – jest m.in. spółka Bartimpex Aleksandra Gudzowatego (Nasz Dziennik, „Odejdzie Gudzowaty, przyjdą Rosjanie”, 31.10.2009). Nazwisko polskiego biznesmana pojawiło się w ciągu dwóch ostatnich tygodni w 25 publikacjach.

tab1

Następnego dnia dzienniki pisały o szczegółach podpisanej umowy. Polska The Times opublikowała wywiad z Aleksandrem Gudzowatym, gdzie nazwał on umowę „nową Targowicą” („Umowa na dostawy gazu z Rosji to nowa Targowica”, 28.10.2009).

Porozumienie było planowane właśnie na środę 28 października. Okazało się jednak, że Moskwa stawia nowe warunki. Punktem spornym okazały się stawki za tranzyt. Rosjanie chcieli,by stawki za przesył swojego surowca przez Polskę, były określane według szczególnych zasad. (Parkiet, „Rosjanie chcą niskich stawek za tranzyt gazu”, 28.10.2009).
tab2

Ostatecznie Rosja będzie sprzedawać Polsce więcej gazu, ale szczegółów nie chce ujawnić żadna ze stron porozumienia podpisanego w piątek 30 października. Następnego dnia opublikowano najwięcej, bo aż 29 artykułów dotyczących gazu (Gazeta Wyborcza, „Tajny pakt PGNiG z Gazpromem, mamy gaz do 2037 r.”, 31.10.2009; Rzeczpospolita, „Gazowe dylematy rządu”, 31.10.2009).

Duże zainteresowanie polsko-rosyjskimi rozmowami na temat gazu pokazuje, w jak dużym stopniu nasz kraj jest uzależniony w tej kwestii od Rosji i jak pisze Jakub Mielnik, w Polsce The Times, „od gazu z Rosji po prostu nie da się uciec” („Rosja szantażuje. Zabraknie gazu?”, 29.10.2009). Dlatego wieści o każdej inwestycji, która mogłaby nas od Rosji uniezależnić, są przyjmowane z dużą nadzieją, a Polska próbuje przekonać Unię do gazowej solidarności (Rzeczpospolita, „Polska ponagla w sprawie gazowej solidarności Unii”, 29.10.2009).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu