GFi Software przejął spółkę Katharion

GFi Software przejęło amerykańską spółkę Katharion, która specjalizuje się w usługach zewnętrznego filtrowania poczty elektronicznej. Dzięki transakcji GFi poszerzy ofertę i bazę swoich potencjalnych klientów.

Na początku tego roku GFi Software ogłosiło strategię na czas kryzysu. Zakładała ona przejęcia spółek technologicznych, które mają komplementarną ofertę. W lipcu spółka ogłosiła przejęcie szkockiej firmy HoundDog, eksperta w dziedzinie zdalnego zarządzania sieciami informatycznymi. W październiku GFi kupiło kolejną firmę: spółkę Katharion z Los Angeles. Spółka ta specjalizuje się w narzędziach do zewnętrznej ochrony i filtrowania poczty elektronicznej – są to narzędzia antywirusowe i do walki ze spamem, które analizują pocztę, zanim ta trafi do adresatów. Oba przejęcia pokazują, że GFi Software pracuje nad poszerzaniem własnej oferty rozwiązań do świadczenia usług zewnętrznych: host i edge services.

Walter Scott, dyrektor zarządzający GFi Software określa transakcję jako krok na drodze do realizacji planów GFi, których celem jest umożliwienie klientom dokonania wyboru pomiędzy rozwiązaniami do ochrony poczty instalowanymi wewnątrz firmy, a tymi, które mogą działać na zewnątrz, jako wzbogacenie usługi hostingowej. „Szczególnie interesujące dla nas są hybrydowe modele współpracy z klientami, czyli takie, w których współdziałają ze sobą narzędzia zainstalowane wewnątrz firmy z tymi, które działają jako usługi zewnętrzne. W praktyce takie hybrydy zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Jednakże aby móc je zapewnić, należy posiadać możliwie szeroką i elastyczną ofertę wielu rozwiązań. I na tym właśnie teraz się koncentruje GFi Software” – powiedział Walter Scott.

Z rozwiązań Katharion można korzystać bez potrzeby instalacji systemów na serwerach klienta. Działają one niezależnie od środowisk (Microsoft, Novell, Apple czy Linux), a ich celem jest zmniejszenie obciążenia skrzynek pocztowych przez spam i zapewnienie większej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. W praktyce Katharion powstrzymuje ok. 90 proc. ogółu przychodzących do firmy maili (spamu).

Katharion kieruje swoją ofertę do wielu segmentów rynku. Posiada rozwiązania w wersji Enterprise, Small Business i ISP, a więc mogą z nich korzystać korporacje, jak również firmy z sektora MŚP i spółki technologiczne. Jak podkreślają konsultanci, rozwiązania mają dwie istotne zalety: są łatwe w użyciu i w instalacji. Spółka została założona w 2003 r. i w niespełna kilka lat przekonała do swojej oferty ponad 7 tys. firm i organizacji.

GFi Software, podobnie jak przy zakupie technologii HoundDog, nie ujawnia wartości zakupu Kathariona. Wiadomo, że jeszcze w tym roku oferta kupionej spółki znajdzie się w katalogu rozwiązań GFi pod nową marką. Podobnie stało się z ofertą firmy HoundDog, której flagowe rozwiązanie jest obecnie oferowane jako GFi MAX.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu