Październik po raz siódmy był światowym miesiącem wolontariatu

Pracownicy UPS przekroczyli liczbę 1,2 mln godzin poświęconych na wolontariat w 2008 r. Przyczyniła się do tego siódma październikowa edycja corocznego „Światowego miesiąca wolontariatu”.

W Polsce pracownicy UPS działają jako wolontariusze na rzecz lokalnych społeczności od 4 lat, w czasie których pomagali wielu organizacjom pożytku publicznego. Od początku 2009 roku prawie 300 ochotników pracowało przez 1983 godziny m.in. na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji czy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podczas Światowego Miesiąca Wolontariatu, pracownicy UPS zaplanowali kolejne akcje – m.in. 60 wolontariuszy pomagało Fundacji S.O.S, Fundacji Pomocy Dzieciom Kalekim oraz Domowi Opieki nad Dziećmi Niepełnosprawnymi – odnawiając budynki tych instytucji. Ponad  30 wolontariuszy UPS wzięło również udział w jesiennym zbiorze warzyw oraz sprzątaniu terenu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

W ubiegłym roku w samym październiku pracownicy UPS poświęcili ponad 140 tys. godzin na prace wolontariackie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

W tym roku pracownicy UPS i ich rodziny w ciągu światowego miesiąca wolontariatu poświęcili – 150 tys. godzin na prace na rzecz lokalnych społeczności. By zachęcić do zwiększonego uczestnictwa w programie w tym roku, Fundacja UPS zamierza przeznaczyć 100 tys. dol. na konkurs dla pracowników, w ramach którego 10 pracowników UPS otrzyma 10 tys. dol., które będą mogli przeznaczyć na rzecz instytucji non-profit, w których będą działać w ramach październikowej akcji.

„Światowy miesiąc wolontariatu daje pracownikom UPS możliwość zrewanżowania się społeczności, w której żyją i pracują” – powiedział Ken Sternad, prezes Fundacji UPS. „W tym roku wolontariat skoncentruje się głównie na obszarach zainteresowania firmy, takich jak: bezpieczeństwo społeczności lokalnej, zachowanie różnorodności, skuteczność działania instytucji non-profit,  dbanie o środowisko naturalne, wspieranie edukacji ekonomicznej i walki z analfabetyzmem. Ochotnicy swoją pracą poszerzą wielkość zasobów instytucji działających w ramach społeczności lokalnych, dzięki czemu będą one mogły świadczyć ważne dla tych społeczności usługi”.

Od pierwszego światowego miesiąca wolontariatu liczba ochotników wśród pracowników wzrosła z 1 tys. w 2003 r. do 20 tys. pracowników spodziewanych w tym roku. W Europie, na Bliskim Wschodzie, czy Afryce w 2008 roku w projekcie wzięło udział 3101 pracowników, którzy przepracowali 13 626 godzin w ramach 195 projektów w 23 krajach. Do działań podjętych w ubiegłym roku należały:

  1. Ochotnicy z RPA przeprowadzili remont oddziału specjalnej opieki nad dziećmi poważnie upośledzonymi.
  2. Ochotnicy z amerykańskiego stanu Wisconsin sprzątnęli prawie tonę śmieci w ramach projektu upiększania i sprzątania parków.
  3. Grupa ochotników z Teksasu wzięła udział w projekcie budowy domów dla bezdomnych.
  4. 48 pracowników w Abuja w Nigerii posprzątało miejscowy sierociniec.
  5. 25 pracowników z Londynu zgłosiło się do pracy na specjalnej farmie. Praca obejmowała szereg różnych działań, od budowy zagród dla owiec po tworzenie nowych grządek ogrodowych.

„Wolontariat to coś, co cementuje nas pracowników UPS jako firmę i sprawia, że jesteśmy silniejsi” – powiedział Scott Davis, prezes i dyrektor generalny UPS. „Jestem mocno przekonany, że ludzie wolą robić interesy i pracować dla firm, które działają w sposób odpowiedzialny i dbają o obsługiwane przez siebie społeczności”.

Światowy miesiąc wolontariatu UPS to jeden z wielu przykładów wieloletniego zaangażowania firmy na rzecz wolontariatu. Od założenia firmy w 1907 r. UPS zawsze był dbającym o społeczności lokalne i odpowiedzialnym obywatelem. Poprzez zaangażowanie na rzecz United Way w USA, działalność Fundacji UPS oraz wolontariat, UPS oferuje wsparcie programom, których celem jest rozwiązanie problemów społecznych i lokalnych, takich jak: bezpieczeństwo społeczności lokalnych, skuteczność działania instytucji non-profit, wspieranie walki z analfabetyzmem, edukację ekonomiczną, czy zrównoważony rozwój
i różnorodność.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu