Przejdź do treści

1000 powodów, żeby odwiedzić Wielką Brytanię

Potrzebujesz pretekstu, żeby odwiedzić Wielką Brytanię? Za 1000 dni, liczonych od 31 października 2009 roku, odbędzie się CEREMONIA OTWARCIA IGRZYSK OLIMPIJSKICH LONDYN 2012. Podajemy co najmniej kilka powodów, dla których warto pojechać do Wielkiej Brytanii jeszcze przed igrzyskami.

1 Buckingham Palace

Odwiedź londyńską rezydencję królowej Elżbiety II. Każdego lata królowa otwiera swój pałac dla turystów. Podczas zwiedzania można obejrzeć 19 reprezentacyjnych sal, a także przepiękny ogród. Przez resztę roku warto zajrzeć do królewskiej galerii i obejrzeć jedną z niepowtarzalnych kolekcji sztuki, a także zajrzeć do The Royal Mews, królewskich stajni, w których można zobaczyć konie ciągnące królewskie karoce podczas oficjalnych wizyt państwowych, ślubów, koronacji i uroczystości otwarcia parlamentu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.royalcollection.org.uk

4 Stolice Wielkiej Brytanii

Odkryj jedną z czterech stolic Wielkiej Brytanii: Londyn, Cardiff, Edynburg lub Belfast. Zanurz się

w historii Tower of London, czy Edingurgh Castle. Odwiedź niesamowite Belfast W5 Interactive Science Centre, najciekawsze miejsca w Cardiff, w których króluje sztuka, czy Wales Millennium Centre. We wszystkich czterech miastach można także liczyć na ogromną liczbę różnorodnych sklepów, w których można zrobić zakupy, restauracji, w których można zjeść coś dobrego i klubów, w których można rozerwać się po całodniowym zwiedzaniu danego miasta.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.visitlondon.com; www.visitwales.com; www.visitscotland.com oraz www.discovernorthernireland.com

6 kół obserwacyjnych

Spójrz na Wielką Brytanię z wierzchołka jednego z sześciu gigantycznych kół obserwacyjnych. Oprócz najsławniejszego z nich: London Eye, podobne koła znajdują się w Windsorze, Belfaście, Manchesterze, Sheffield i West-super-Mare. Koła znajdujące się w miastach pozwalają zobaczyć, jak zmienia się stale ewoluujący krajobraz Londynu, Manchesteru, czy Belfastu. Koła zlokalizowane

w Windsorze, Berkshire, czy Weston-super-Mare pozwalają zobaczyć zapierające dech w piersiach krajobrazy Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji można znaleźć na: www.londoneye.com, www.worldtouristattractions.co.uk.

7 minut ze stacji St. Pancras do Stratford International station

7 minut – tyle zajmie Wam podróż ze stacji Pancras (centrum Londynu) do stacji Stratford International (centrum Parku Olimpijskiego w East End). Z nowego połączenia będzie można zacząć korzystać już w grudniu 2009 r.

Więcej informacji można znaleźć na: www.southeasternrailway.co.uk

12 projektów artystycznych przygotowanych w ramach Olimpiady Kulturalnej 2012

Zobacz 12 projektów przygotowanych w ramach Olimpiady Kulturalnej Londyn 2012. Już wkrótce w trasę wokół Wielkiej Brytanii ruszy specjalna wystawa, na której prezentowane będą prace najzdolniejszych artystów. Co będzie można zobaczyć? Na przykład niezwykle ciekawy projekt autorstwa Marca Rees („Adain Avion”), który wykorzystał kadłub porzuconego statku DC9 i przerobił go na mobilną przestrzeń artystyczną, wprawianą w ruch przez grupę lokalnych atletów. Zgodnie z założeniami niecodzienny samolot będzie pokazywany w Walii.

Więcej informacji można znaleźć na: www.artiststakingthelead.com.

14 największych Roman Sites on Hadrian’s Wall

Wyrusz w podróż śladami muru Hadriana (Hadrian’s Wall), który został zbudowany przez rzymskiego cesarza w celu ochrony państwa przed wrogami i znajdź 14 największych rzymskich akcentów ulokowanych wzdłuż drogi. Trasa rozciąga się od wybrzeża do wybrzeża, od Wallsend do Solwaty Estuary. Nie musisz przejść całego szlaku od razu. Możesz podzielić go sobie na części i zrealizować swój plan krok po kroku.

Więcej informacji można znaleźć na: www.nationaltrail.co.uk, www.hadrians-wall.org.

15 parków narodowych

Odwiedź 15 najpiękniejszych parków Wielkiej Brytanii, od brzegów Loch Lomond w Szkocji po wodospady Norfolk Broads we Wschodniej Anglii i wrzosowiska w Dartmoor (Devon).

Więcej informacji można znaleźć na: www.nationalparks.gov.uk.

28 obszarów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Odwiedź miejsca znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest wybrzeże Dorset, gdzie w 2012 roku podczas olimpiady i paraolimpiady odbędą się zawody żeglarskie. Wybrzeże określane jest również mianem Jurassic Coast ze względu na znajdujące się tam skały, które podobno liczą 185 milionów lat.

Więcej informacji można znaleźć na: http://whc.unesco.org.

38 uczelni w Oxfordzie

Odwiedź Oxford, jedno z najstarszych w Europie miast uniwersyteckich, które zostało założone w 1096 roku. Piękna, historyczna architektura łączy się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zapierają dech w piersiach. Jeszcze do niedawna uniwersyteckie bramy były zamknięte dla turystów. Dziś można zwiedzić 31 uniwersytetów. Warto sprawdzić wcześniej godziny otwarcia.

Więcej informacji można znaleźć na: www.ox.ac.uk, www.cam.ac.uk.

45 muzeów i galerii, do których można wejść za darmo

Wejdź za darmo do najlepszych muzeów i galerii w Wielkiej Brytanii. Oprócz takich miejsc, jak The British Museum, warto także zajrzeć np. do Muzeum Piłki Nożnej w Preston (The National Football Museum), czy Muzeum Kolei w North Shields (The Stephenson Railway Museum).

Więcej informacji można znaleźć na: www.culture.gov.uk.

Brytyjskie molo w 55 odsłonach

Poczuj niepowtarzalny, nadmorski klimat. Wybierz się na Wyspę Wight, aby przespacerować się najstarszym molo wybudowanym w 1814 roku (Ryde Pier). Warto także zajrzeć do Southend-on-Sea w Essen, gdzie znajduje się najdłuższy nadmorski deptak (2 158 metrów).

Więcej informacji można znaleźć na: www.piers.org.uk.

61 torów wyścigowych

Niezależnie od tego, czy pasjonuje Cię jeździectwo, czy może skoki przez przeszkody, znajdziesz tu coś dla siebie. Wielka Brytania oferuje szeroką gamę torów wyścigowych i rozmaitych imprez zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Na szczególną uwagę zasługują znane na całym świecie wyścigi w Ascot.

Więcej informacji można znaleźć na: www.britishracecourses.org.

67 kurortów narciarskich

Wybierz się do jednego z brytyjskich kurortów narciarskich. Na szczególną uwagę zasługują górzyste regiony północnej Szkocji, takie jak: Cairngorm, Glencoe, Glenshee, Lecht a także Nevis Range. Wiecej informacji można znaleźć na: www.skiclub.co.uk.

131 ekoplaż

Poczuj piasek pod stopami na jednej z brytyjskich ekoplaż. Międzynarodowe odznaczenie przyznawane jedynie plażom spełniającym najwyższe wymogi czystości i ekologii to dowód na to, że Wielka Brytania to idealne miejsce dla plażowiczów, a także osób kochających morze i przyrodę. Więcej informacji można znaleźć na: www.blueflag.org.

133 restauracji nagrodzonych gwiazdami Michelin

Wybierz się do jednej z restauracji odznaczonych gwiazdkami Michelin. Wielka Brytania dość długo uchodziła za kraj, z którego kuchni można sobie pożartować. Dziś stereotyp ten uległ zmianie. Wyspy Brytyjskie przyciągają tłumy smakoszy, z których każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno w małych punktach gastronomicznych, jak i w wyszukanych, eleganckich restauracjach.

Więcej informacji można znaleźć na: www.michelin.co.uk.

383 winnic

Spróbuj doskonałego, brytyjskiego wina. Odwiedź Kent i Sussex, by skosztować zdobywającego nagrody musującego wina będącego specjalnością tej części Wielkiej Brytanii. Na uwagę smakoszy wina zasługują także winnice zlokalizowane w Gloucestershire i Camel Valley (Kornwalia).

Więcej informacji można znaleźć na: www.englishwineproducers.com.

Więcej informacji na temat Wielkiej Brytanii można znaleźć na: www.visitbritain.pl