Juniper Networks przedstawia uniwersalne routery brzegowe z bezkonkurencyjnym „skalowaniem 3D”

przez | 31/10/2009

Produkty MX3D są błyskawicznie skalowalne pod kątem przepustowości, abonentów i usług, zapewniając uniwersalną przewagę użytkownikom biznesowym, domowym i mobilnym. Firma Juniper Networks® (NYSE:JNPR)przedstawiła dziś nowe systemy sieciowe wykorzystujące rewolucyjną technologię skalowania 3D, która umożliwia dynamiczne skalowanie sieci w celu jednoczesnego obsłużenia wyższej przepustowości oraz większej liczby abonentów i usług.

Nowe produkty Juniper MX 3D, które wykorzystują chipset Junos® Trio i system operacyjny Junos, stanowią odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw i dostawców usług w zakresie bardziej elastycznych technologii i modeli biznesowych. Udostępniają one na szeroką skalę i w obrębie jednej sieci uniwersalną technologię routingu brzegowego dla użytkowników biznesowych, domowych i mobilnych. Produkty dostępne w serii Juniper MX to m.in. nowe, modułowe karty liniowe, nowe aplikacje oraz nowe routery do sieci agregacyjnych typu Metro. Wspólnie stanowią one bezkonkurencyjne połączenie dynamicznej kontroli, platformy rozległych aplikacji oraz rewolucyjnej ekonomiczności, co potwierdzają badania przeprowadzone przez niezależne firmy zewnętrzne:

  1. Wzrost ROI nawet o 540% w ciągu pięciu lat
  2. Redukcja kosztów operacyjnych świadczenia usług w sieciach agregacyjnych do 47%
  3. Redukcja kosztów operacyjnych świadczenia usług biznesowych do 63%
  4. Redukcja kosztów operacyjnych świadczenia usług mieszkaniowych do 77%
  5. Sprawność energetyczna wyższa 10-krotnie w porównaniu z konkurencją

W kwestii wydajności, nowe karty liniowe i routery potrafią obsłużyć ruch o 2-4 razy większy niż konkurencyjne produkty (nawet 2,6 Tb/s), przy jednoczesnym obniżeniu o połowę zużycia mocy na 1 gigabit . Dla abonentów usług oznacza to tyle, że dzięki flagowemu systemowi MX960 ze skalowaniem 3D mogą błyskawicznie pobrać z serwisu iTunes 8,5 mln piosenek w 1/10 sekundy, zawartość 50 płyt Blu-Ray w mniej niż 5 sekund, dane teleskopu Hubble’a z 10 lat w minutę, a także ponad 430 tys. kanałów HDTV jednocześnie .

„Juniper nieprzerwanie opracowuje innowacyjne technologie i rozwiązania, dzięki którym dostawcy mogą oferować swym klientom szeroką gamę usług” – powiedział dr Ray Mota, naczelny strateg firmy Synergy ACG. „Dzisiejszą prezentacją uniwersalnych routerów w technologii Edge firma Juniper idzie o krok dalej i udostępnia serię produktów, które są atrakcyjne nie tylko z technicznego, ale również ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki tym produktom dostawcy usług mogą wyciągnąć maksimum z ich najbardziej strategicznego zasobu – ich sieci”.

„Skalowanie 3D to jedna z tych rzadko spotykanych, przełomowych technologii, które potrafią zmieniać całe modele biznesowe” – powiedział Kim Perdikou, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny działu Infrastructure Products Group firmy Juniper. „Nasi klienci nie muszą już zaglądać do kryształowej kuli, aby odgadnąć, które zastosowania będą popularne za 1,5 roku, ani wstępnie programować sieci pod kątem określonego zestawu wymagań użytkowników. Routery Juniper MX 3D zapewniają im całkowitą elastyczność w zakresie przepustowości, abonentów i usług, dzięki czemu mogą błyskawicznie zmieniać konfigurację sieci w odpowiedzi na zmienne potrzeby użytkowników”.

Wśród zaprezentowanych dziś nowych produktów MX 3D, które zostały opracowane z myślą o sieciach agregacyjnych brzegowych, znalazły się:

1.   Nowe, modułowe karty liniowe oparte na technologii Junos Trio, które łatwo integrują się z nowymi lub istniejącymi routerami MX. Udostępniają one użytkownikom biznesowym, domowym i mobilnym usługi brzegowe, które można prosto i dynamicznie aktywować w systemie operacyjnym Junos. Przykładowe modele kart liniowych:

  • karta MX 3D Aggregation Line Card – pierwsza w branży karta 120 Gb/s z najwyższym zagęszczeniem 10GE, którą można wykorzystać do agregacji, dystrybucji obrazu wideo, routingu brzegowego oraz w centrach danych.
  • karta MX 3D Universal Edge Line Card – znaczna poprawa wydajności i ekonomiczność dostosowana do wielkości sieci dzięki elastycznej konfiguracji GE/10GE
  • karta MX 3D 100GbE Line Card – jedyna na rynku karta umożliwiająca routing z liniową wydajnością 100GbE na potrzeby potrzeby łącza brzegowego, transmisji wewnątrz centrum danych oraz wydajnej agregacji

2.   Dwa nowe routery z serii MX80 3D: Najpotężniejsze 3,5-calowe routery na rynku (do 8 razy szybsze od produktów konkurencji), które opracowano z myślą o udostępnianiu usług Carrier Ethernet w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych, a także o agregacji usług mobilnych, przesyłaniu obrazu wideo i zastosowaniach technologii brzegowej w środowisku biznesowym.

3.   Dwie nowe aplikacje firm zewnętrznych działające w systemie operacyjnym Junos i przeznaczone dla produktów Juniper MX: Active Broadband Networks (do monitorowania przepustowości i wykorzystania sygnału kablowego w celu polepszenia jakości oferty skierowanej do abonentów kablówek) i Ankeena Networks (do przesyłania i zapisywania w pamięci podręcznej obrazu wideo w celu udostępnienia użytkownikom tanich i porównywalnych z telewizją treści wideo).

„Jesteśmy krajowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań komunikacyjnych i sieciowych dla firm i dostawców usług, a sieć XO jest jednym z kluczowych elementów odróżniających nas od konkurencji” – powiedział Randy Nicklas, dyrektor technologiczny firmy XO Communications. „Ważną rolę w tym odróżnianiu od konkurencji odgrywają produkty z serii Juniper MX oraz oprogramowanie Junos. Pozwalają nam one zapewniać klientom doskonałą ofertę, przy jednoczesnym długoterminowym zabezpieczeniu inwestycji”.

Ceny i dostępność

Produkty Juniper MX 3D będą wprowadzane do sprzedaży od grudnia 2009 r. i przez cały rok 2010. Karta MX 3D 16-port 10GbE Aggregation Line Card będzie ogólnie dostępna od grudnia 2009 r. Kolejne produkty z serii MX 3D będą się pojawiać w 2010 r.