Wizerunkowo Warszawa bije wszystkich

Warszawa zdystansowała wszystkie inne dotychczas badane polskie miasta pod kątem wizerunku medialnego. Takie wnioski przynosi kolejna część cyklu raportów „Stolice Regionów” wydawanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. W 2008 roku na temat Warszawy ukazało się ponad 260 tysięcy publikacji prasowych. To dwa razy więcej niż w przypadku Krakowa, który zajmuje obecnie drugą pozycję. Co ciekawe, samych materiałów z prasy regionalnej o Warszawie było dużo więcej, niż wszystkich dotyczących choćby Krakowa.

Duży udział w liczbie wszystkich publikacji ma prasa regionalna. Jednak zupełnie inaczej, niż w przypadku pozostałych miast – o Warszawie piszą tytuły z całej Polski, a nie tylko o zasięgu mazowieckim. Artykuły w prasie z Mazowsza stanowią niecałą jedną trzecią wszystkich materiałów prasy regionalnej. Natomiast z pozostałych województw – aż 68%. Taka sytuacja nie miała miejsca w żadnym z dotychczasowych raportów z cyklu „Stolice Regionów”. Oczywiście wiąże się to z rolą Warszawy, jaką odgrywa w polskim życiu publicznym.

W przypadku pozostałych miast, prasa regionalna najczęściej pisała o samorządowej scenie politycznej. Tymczasem wydany przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów raport mówi, że w Warszawie taka tematyka jest znacznie rzadsza. Prasa skupia się na rozgrywkach politycznych na szczeblu ogólnopolskim, a działalność samorządów pozostaje w cieniu. Relatywnie dużo wystąpień w mediach zanotowała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz – 3100 rocznie, natomiast Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski zaledwie 850. Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, wymieniono niewiele ponad 500.

Analitycy zauważają, że statystycznie więcej niż o dotychczas analizowanych miastach pisano w dziennikach i tygodnikach opinii. Takie publikacje stanowiły prawie 20%.

Warszawy dotyczy także najwyższa liczba publikacji, w których nazwa miasta wymieniona jest w tytule. W 2008 roku pojawiło się prawie 5300 takich tekstów. Oznacza to wysoki odsetek wszystkich publikacji – ponad 2%.

Bardzo ważnym elementem stanowiącym o jakości medialnego wizerunku miasta jest współczynnik średniego kontaktu czytelnika prasy z nazwą miasta w ciągu roku. Warszawa osiągnęła jak dotychczas zdecydowanie najwyższy wynik – 726. Ekwiwalent reklamowy publikacji prasowych w ciągu roku znacznie przekroczył pięć miliardów złotych. Dla porównania drugi w tej klasyfikacji Kraków osiągnął kwotę ponad dwóch miliardów, z kolei najniżej sklasyfikowany Olsztyn – 342 miliony.

Podobnie jak przy okazji badania innych miast tematem, z którym najczęściej związana była nazwa „Warszawa” pozostał sport. Wiązało się z tym 32% artykułów. Lwią część publikacji wygenerowały kluby piłkarskie – Legia i Polonia. Aż 18% wiązało się z biznesem – to najwyższy dotychczasowy wynik. Trzecie miejsce zajął kryzys finansowy.

Opracowania z cyklu „Stolice Regionów” powstają w oparciu o publikacje prasowe roku 2008. Analizą objęto prasę regionalną, biznesową, specjalistyczną, sportową, dzienniki, tygodniki opinii i in.  Łącznie ponad 1000 tytułów prasowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu