Szkoły językowe a znajomość języków

Czym charakteryzuje się dobra szkoła językowa? Jakie są dziś metody nauczania? Czy musimy się wstydzić za nasze umiejętności językowe? Kiedy wybieramy szkołę językową powinniśmy sprawdzić jak długo funkcjonuje na rynku i jakie przygotowanie ma jej kadra lektorska ponieważ to właśnie kwalifikacje nauczycieli decydują o jakości kursów.

Ważne też czy ma uprawnienia do przeprowadzania egzaminów międzynarodowych bo będzie to oznaczało, że spełnia określone kryteria i ma wypracowane standardy, które zapewnią nam dobry poziom nauczania. Istotne jest czy na kursach stosowane są nowoczesne metody nauczania i pomoce dydaktyczne. Dlatego przed podjęciem nauki powinniśmy zapytać, czy szkoła zatrudnia metodyków, którzy opracowują program. I jeszcze jedno. Dobre szkoły językowe oferują w ramach kursu bezpłatny pakiet zajęć, a w nim: konwersacje, wykłady gramatyczne, leksykalne, czy kulturoznawcze, a lektorzy prowadzą konsultacje indywidualne.

Metoda nauczania

Rodzime szkoły językowe wykorzystują najczęściej metodę komunikacyjną (Communicative Language Teaching), używaną też w większości szkół na całym świecie. – Metoda CLT bazuje przede wszystkim na zapewnieniu słuchaczom możliwie jak najszerszych możliwości używania języka obcego w kontekście zbliżonym do naturalnego. Stąd największe postępy w nauce robią słuchacze uczący się w większych grupach, gdzie lektor organizuje zajęcia w taki sposób, aby każdy miał okazję do częstego wypowiadania się w gronie innych uczestników kursu. Najlepiej jeśli zajęcia prowadzone są częściowo przez native speakerów. Dzięki nim słuchacze mogą szybciej przełamać barierę komunikacyjną. Polski lektor, który prowadzi większość zajęć jest niezastąpiony przy wprowadzaniu nowych zagadnień gramatyczno-leksykalnych. Dobrym sposobem na spotęgowanie postępów w nauce jest internetowa platforma do e-learningu umożliwiająca naukę także w domu, do której mają dostęp wszyscy nasi słuchacze – twierdzi Tatiana Saternus, dyrektor metodyczny w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.

Znajomość języków

Pomimo dużej ilości szkół językowych i łatwego dostępu do materiałów do nauki w internecie, poziom znajomości języków obcych wśród Polaków ciągle jeszcze nie napawa optymizmem. Opublikowane we wrześniu br. wyniki badań Znajomość języków obcych wśród obywateli Europy przeprowadzone przez Eurostat, na zlecenie Komisji Europejskiej wskazują, że co trzeci Polak (37 proc.) nie zna żadnego języka obcego, a w naszym kraju nadal najpopularniejszym językiem jest rosyjski. Dane sondażu pochodzące z 2007 r. mówią, że znajomością jednego języka obcego legitymuje się 39 proc. osób (średnia EU – 36 proc.), a dwóch 24 proc. Polaków (średnia EU – 28 proc.) w wieku od 25 do 64 lat. Unijny średni odsetek osób, które nie znają języków to 36 proc. Gorzej od nas pod tym względem wypadły: Grecja (43 proc.), Hiszpania (46 proc.) i Włochy (38 proc.). Najlepsza w Europie jest Norwegia, gdzie aż 75 proc. zna dwa języki obce. Kolejne miejsca na podium zajmują: Słowenia (72 proc.), Finlandia (68 proc.) i Słowacja (68 proc.).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu