Przejdź do treści

Inwestycje.pl: Marazm zgodnie z oczekiwaniami

Wtorkowe notowania, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami są kontynuacją bierności krajowego rynku akcji. Aktywność inwestorów jest nieco mniejsza niż w dniu wczorajszym. Rynek nie czeka już na żadne publikacje makroekonomiczne. Perspektywy dynamicznego rozwoju sytuacji odchodzą na dalszy plan.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów w Azji wypadło korzystnie dla długiej pozycji. Nikkei 225 zyskał +0,6 procent, Hang Seng pokazał +0,8 procent, z kolei Shanghai B-Shares wskazał +1,3 procent. Tym sposobem oddaliło się widmo wczorajszej słabszej dyspozycji popytu na Wall Street, mimo, że dzisiejsze notowania kontraktów terminowych w USA oscylowały na symbolicznym minusie.

Jedynym ciekawszym odczytem makro dzisiejszej sesji był indeks instytutu ZEW w Niemczech za miesiąc październik. Rynek oczekiwał wartości punktowej rzędu 58,3 punktów, tymczasem odczyt przyniósł 56 punktów. Oznacza to wyraźniejszy spadek nastrojów niemieckich konsumentów. Pytanie czy taka sytuacja utrzyma się dłużej, czy to tylko niechciany przystanek, przy ogólnie wyższych oczekiwaniach rynkowych?

mWIG40 i sWIG80 tracą na wartości w podobnej skali co indeks blue chipów. Ogólny wydźwięk sesji jest neutralny. Nie widać oznak śmiałości popytu czy podaży. Być może jest to wypadkowa oczekiwań co do wyników kwartalnych banków, które od jutra zaczną publikować sprawozdania. Istotnym odczytem bieżącego tygodnia będzie wielkość produkcji przemysłowej USA za miesiąc wrzesień, który poznamy dopiero pod koniec piątkowej sesji.

Marcin Markowski

Inwestycje.pl