Miesięcznik „Personel i Zarządzanie” otwiera archiwum z okazji 15-lecia

Od 12 do 18 października – pod adresem: www.piz.infor.pl zostanie otwarte internetowe archiwum „Personelu i Zarządzania”. Internauci będą mogli przeczytać wszystkie dostępne artykuły z kilku ostatnich lat.

„Personel i Zarządzanie”, wydawany przez spółkę INFOR Ekspert, kończy w październiku 15 lat. Na polskim rynku ukazał się po raz pierwszy w 1994 roku, jako pierwsze czasopismo poświęcone zarządzaniu personelem. Miesięcznik skierowany jest do prezesów i właścicieli firm, dyrektorów personalnych, menedżerów oraz wszystkich tych, którzy na co dzień kierują pracownikami. Dzieje magazynu to historia polskiego HR. Podczas piętnastu lat istnienia na łamach „Personelu i Zarządzania” swoje artykuły publikowali praktycy, naukowcy, trenerzy i konsultanci.

W tym roku swój jubileusz obchodzą także Kongres Kadry oraz program Inwestor w Kapitał Ludzki. „Personel i Zarządzanie” oraz Nowoczesna Firma i Fundacja Obserwatorium Zarządzania wspólne urodziny będą obchodzić podczas bankietu Kongresu Kadry 26 października.

Historia miesięcznika „Personel i Zarządzanie”

15 lat temu ukazał się pierwszy numer „Personelu i Zarządzania”. Pojęcie zarządzania zasobami ludzkimi funkcjonowało wówczas bardziej w ujęciu teoretycznym niż praktycznym. Dostęp do zagranicznych informacji z zakresu HRM mieli jedynie przedstawiciele świata nauki. A co z praktykami? Specjaliści do spraw zarządzania personelem, nazywani zdecydowanie częściej kadrowcami, swoje działania podejmowali na podstawie kilku polskich podręczników i …. intuicji. Wraz z zachodnimi koncernami do Polski napłynęły modne trendy motywacji, oceny i rozwoju pracowników. Na rynku powstała luka między oczekiwaniami zarządów a możliwościami polskich specjalistów od zarządzania personelem. I tę lukę wiedzy od 1994 roku wypełniał „Personel” (tak brzmiał pierwszy tytuł czasopisma). Przez 15 lat pismo ewoluowało. Dzisiejszy „Personel i Zarządzanie” jest medium opiniotwórczym, z którego informacje czerpią dziennikarze innych tytułów, jest również skarbnicą wiedzy dla studentów, którzy w pracach magisterskich wielokrotnie powołują się na artykuły publikowane na łamach PiZ.

Od początku swego istnienia czasopismo szybko reagowało na potrzeby Czytelników. Tak też jest i dziś. Redakcja na bieżąco bada opinie Odbiorców. Uruchamiane są nowe kanały komunikacji, tradycyjne listy do redakcji zastąpiły e-maile, forum Czytelników, ankiety internetowe. „Personel i Zarządzanie” uczestniczy w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Dzięki tym kontaktom redakcja poznaje aktualne oczekiwania rynku i najnowsze trendy. W związku z tym w najbliższym czasie na łamach „Personelu i Zarządzania” więcej miejsca redakcja poświęci rozwojowi kariery pracowników, finansom dla dyrektorów personalnych i psychologii w organizacji, a także narzędziom pracy HR-owca. W PiZ można znaleźć również interesujące opisy wdrożeń konkretnych projektów w firmach.

Od początku istnienia tytułu swoje teksty publikowali w nim  najlepsi polscy menedżerowie personalni, doświadczeni konsultanci, trenerzy i naukowcy. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, pokazując nie tylko same sukcesy, lecz także najczęściej popełniane błędy i wskazówki, jak nie dopuścić do nich w przyszłości.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu