Przejdź do treści

Święto seniorów w Ogrodzie Saskim

W niedzielę 4 października 2009 r. warszawscy seniorzy wraz z rodzinami uczestniczyli w niezwykłych obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych pod hasłem „Jarmark kreatywności”. Firma Emporia Telecom była partnerem tego wydarzenia.

Imprezę, która jak co roku odbyła się w Ogrodzie Saskim (jest to jej szósta edycja), odwiedziło ponad 1000 osób. Główne atrakcje skupiły się na scenie, gdzie zaśpiewał między innymi męski zespół seniorów Belcanto, a zatańczyły dzieci z zespołu „Fasolinki”. Publiczność rozbawiał Kabaret Filipa Borowskiego, zaś do aktywności ruchowej zachęcało Stowarzyszenie Amatorów Łyżwiarstwa Figurowego 50+ i Mirosław Grabowski, instruktor tai-chi, członek ESPAR 50+.

Na terenie parku wolontariusze Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, organizatora imprezy, rozdawali napotkanym seniorom róże z życzeniami z okazji ich święta. Stowarzyszenie ESPAR 50+ prowadziło grę terenową, w której dwiema głównymi nagrodami były zaprojektowane dla osób starszych telefony komórkowe emporiaTALKpremium. Tymczasem warszawski Klub „Boules Brothers” uczył gry oraz organizował mecze w boules.

Wiele osób przyszło do Ogrodu Saskiego, aby bezpłatnie skorzystać z porad specjalistów. Nieodpłatne badanie na osteoporozę prowadziło Centrum Medyczne Osteomed, zaś dzięki Medicoverowi można było zbadać poziom cukru we krwi czy ciśnienie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” zbierało do specjalnej księgi wpisy – pomysły seniorów dotyczące programu „Warszawa przyjazna seniorom”, którego celem jest ułatwienie osobom starszym funkcjonowania w stolicy. Seniorzy odwiedzali również namiot firmy Emporia Telecom, która podczas imprezy zachęcała ich do korzystania z telefonów komórkowych skonstruowanych z myślą o wyjątkowych potrzebach dojrzałych konsumentów.

Kolejna edycja imprezy już w przyszłym roku: – Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zarówno organizacje pozarządowe, jak i seniorów. Nasza oferta jest z roku na rok coraz bardziej atrakcyjna. W tym roku dzięki patronatowi nad wydarzeniem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz udało się nam zorganizować scenę oraz jeszcze więcej atrakcji – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor ds. Projektów i Promocji w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”.

Międzynarodowym Dniem Osób Starszych ONZ ustanowiło w 1990 r. 1 października, w celu podkreślenia, że w XXI wieku zgodnie z demograficznymi trendami starzenie się społeczeństwa stanie się jednym z najważniejszych wyzwań. Święto to podkreśla również międzynarodową solidarność osób starszych niezależnie od ich narodowości, rasy, kultury czy warunków, w jakich żyją. W Warszawie mieszka ponad 200 tys. osób powyżej 65 roku życia, a ich liczba stale rośnie. To właśnie z myślą o nich organizowane są imprezy takie jak „Jarmark kreatywności”.