Luksus w każdym kęsie

„Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy” – tak niegdyś o sztuce kulinarnej powiedział pisarz James Joyce. Jedzenie służy nie tylko zaspokojeniu głodu, z konsumowania apetycznie wyglądającej i pachnącej potrawy można czerpać ogromną przyjemność, a dla niektórych ludzi jedzenie jest prawdziwą pasją.

Poniżej przedstawiamy listę restauracji z całego świata, do których można wejść tylko z kieszeniami naszpikowanym kartami kredytowymi.

Włoska kuchnia w niemieckim wydaniu

Listę najbardziej ekskluzywnych restauracji świata otwiera znajdująca się w Monachium restauracja Acquarello. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawy wystrój. Artystycznie wykonane krzesła i szykowne stoły współgrają ze ścianami ozdobionymi pięknymi pastelowymi freskami.

Z bogatego menu szczególnie warte polecenia są łosoś z porami i kawiorem oraz dorada w sosie z pomarańczy i kopru włoskiego.

Cena posiłku: 125 dolarów.

Piekielnie dobra kuchnia Gordona Ramsaya

Wbrew stereotypowi kuchni angielskiej, która uchodzi za najgorszą na świecie, londyńska restauracja Gordona Ramsaya dumnie widnieje w czołówce listy najdroższych restauracji świata. Właściciel jest znany głównie z programu kulinarnego „Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya” i serialu dokumentalnego „Ku jak… kuchnia”. Jak duży wkład wniósł do angielskiej gastronomii niech świadczy fakt, że został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

W restauracji do dyspozycji gości jest zaledwie 13 stolików (w tym tylko 5 dwuosobowych), a rezerwacji należy dokonać co najmniej 2 miesiące wcześniej.

Numerem jeden w menu są gołąb z foie gras oraz kornwalijska jagnięcina.

Za posiłek w najdroższej londyńskiej restauracji trzeba zapłacić ponad 180 dolarów.

Paryski szyk

Kolejna restauracja firmowana jest nazwiskiem światowej sławy kucharza – Alain’a Ducasse i zlokalizowana jest w jednym z najwspanialszych paryskich hoteli Plaza Athénée.

Niezwykłej atmosfery nadają krzesła w niepowtarzalnym starodawnym stylu oraz ogromne kryształowe żyrandole, które tworzą tysiące światełek w iście bajkowym klimacie. W menu znajdziemy m.in. homara pokrytego kawiorem, a także 35 000 butelek wina do wyboru.

Pierwsza podwodna restauracja

Kolejna restauracja znajduje się w Hilton Maldives Resort & Spa na Malediwach. Nie jest to zwyczajne miejsce, gdyż restauracja znajduje się w przezroczystym tunelu 5 metrów pod powierzchnią wody w samym sercu rafy koralowej.

Cena posiłku: 250 dolarów.

Małe jest piękne

Solo Per Due znajduje się 68 km od stolicy Włoch i jest najmniejszą restauracją świata. Dziewiętnastowieczny budynek otoczony pięknym ogrodem z palmami z całego świata jest wprost wymarzonym miejscem dla zakochanych. Restauracja posiada tylko jeden stolik dla dwóch osób.

Posiłki serwowane w Solo Per Due przyrządzane są ze świeżych lokalnych składników, takich jak pieczarki, owoce, owcze sery i najwyższej jakości mięso oraz lokalne ciasta i desery.

Bez tłumów, bez kolejek, cała uwaga obsługi skupia się na gościach, którzy zarezerwują stolik. Kameralna atmosfera gwarantowana!

Najlepsza z najlepszych

Kilka lat z rzędu wybierano ją najlepszą restauracją świata. El Bulli, bo o niej mowa, znajduje się w Roses na Costa Brava w Hiszpanii i jest otwarta tylko przez 6 miesięcy w roku, od kwietnia do września. Rezerwacje przyjmuje się tylko w jednym dniu w roku. Przez pozostałe 6 miesięcy, szef kuchni Ferran Adria, przez wielu znawców uważany za najlepszego na świecie, obmyśla nowe przepisy.

Prawdziwy luksus nie potrzebuje rozgłosu

Na koniec przedstawiamy restaurację, która od kilku lat z rzędu otwiera listę najdroższych restauracji świata. Znajdująca się w Tokio restauracja Aragawa nie ma nawet własnej strony internetowej ani okazałego wystroju.

Wydawać by się mogło, że restauracja Kraju Kwitnącej Wiśni musi słynąć z sushi. Nic bardziej mylnego! Aragawa zawdzięcza swoją sławę najdelikatniejszej wołowinie KOBE, serwowanej wyłącznie z pieprzem i musztardą.

Restauracja współpracuje zaledwie z jedną farmą, która dostarcza najwyższej jakości mięso, które wprost rozpływa się w ustach. Swój niepowtarzalny smak podobno zawdzięcza krowom, które regularnie poddaje się masażom i poi sake.

Za luksus trzeba słono płacić. Cena posiłku: ponad 400 dolarów!

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu