Pora na regulator

Coraz chłodniejsze poranki i wieczory przypominają, że już niedługo będziemy musieli pożegnać się z latem. Warto już teraz zacząć przygotowania do najchłodniejszej pory roku, żeby zdążyć zanim spadną liście… i temperatura

Nim słupek rtęci spadnie do zera, powinniśmy się upewnić, czy okna i drzwi naszych domów i mieszkań są faktycznie szczelne. Należy również sprawdzić, w jakim stanie jest cały system grzewczy po ostatnim sezonie pracy. Producenci z branży instalacyjnej zalecają systematyczną konserwację kotłów i grzejników. Warto więc przynajmniej raz w roku skontrolować szczelność elementów i przyłączy, a także odpowietrzyć zapowietrzone kaloryfery. Koniec lata wydaje się być ostatnim dzwonkiem, by taką inspekcję instalacji samodzielnie przeprowadzić. Przy okazji okresowych zabiegów konserwacyjnych warto zastanowić się także, czy pokrętło przy grzejniku daje nam możliwość rzeczywistego kontrolowania temperatury. W większości przypadków typowy termostat nie zapewnia odpowiedniej regulacji. Każda zmiana temperatury następuje bardzo powoli i jest wręcz nieodczuwalna. Zwykle więc w okresie jesienno-zimowym odkręcamy kurki najmocniej, jak się da, a grzejniki działają z tą samą mocą całą zimę.

Konsekwencje są wszystkim dobrze znane: oprócz znacznych strat energii, trudno również mówić o cieplnym komforcie. Gdy jest za zimno zakładamy dodatkowe swetry albo śpimy z termoforem. Gdy robi się za gorąco – otwieramy okna. Mroźne zimowe powietrze początkowo orzeźwia, ale często pozostawia też niemiłe pamiątki w postaci przeziębienia, czy nawet grypy. A kaloryfery ciągle grzeją, więc przez otwarte okno ulatują również nasze pieniądze. Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybyśmy zainstalowali regulator temperatury.

Mały, ale wielki…

Regulator temperatury to niewielkich rozmiarów sterownik, który może zarządzać pracą niemal każdego urządzenia grzewczego. Umieszczamy go zwykle na ścianie, a jego montaż nie wymaga dodatkowych prac instalacyjnych, jak kucie ścian i prowadzenie skomplikowanego okablowania. Obsługa regulatora jest przy tym bardzo prosta – wręcz intuicyjna. Wystarczy wybrać na panelu odpowiedni program. – Dzięki instalacji regulatora AURATON, użytkownik ma możliwość ustanowienia automatycznej zmiany czterech poziomów temperatury w tygodniu oraz dwóch w dni weekend’owe – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS. Możemy więc dobrać temperaturę np. do pory dnia, dnia tygodnia, a także zmieniać ją, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. – Regulatory AURATON umożliwiają ponadto zaprogramowanie temperatury z wyprzedzeniem w czasie. Jeśli przykładowo chcemy, aby po powrocie z pracy powitało nas miłe ciepło, nasze domowe centrum kontroli również się o to zatroszczy. Kiedy wychodzimy lub wyjeżdżamy na dłużej, wybieramy wówczas funkcję ekonomicznego sterowania systemem grzewczym i w ten sposób unikamy niepotrzebnych strat ciepła i energii – wyjaśnia Maciej Leonhard. Nowoczesne sterowniki temperatury przyczyniają się również do znacznych oszczędności. Nasze rachunki za ogrzewanie i energię będą nawet o 30% niższe!

… i do tego zaskakująco tani

Skoro zainstalowanie regulatora temperatury to proste rozwiązanie, z którego płynie tak wiele korzyści, dlaczego można je znaleźć jedynie w nielicznych domach i mieszkaniach? – Dużo osób chciałoby mieć możliwość regulowania temperatury, ale obawiają się, że jest to kosztowna inwestycja – mówi Maciej Leonhard. – Często nasi klienci są bardzo zaskoczeni, gdy okazuje się, jak niedrogie są same urządzenia oraz ich zainstalowanie. Zresztą wszystkie koszty zwracają się po kilku miesiącach użytkowania. Drugą przyczyną jest mylne przekonanie, że regulatory temperatury działają jedynie z bardzo nowoczesnymi systemami grzewczymi. Tymczasem mogą one współpracować z prawie wszystkimi rodzajami ogrzewania, jakie można znaleźć w polskich domach – podkreśla. Dlatego warto już dziś pomyśleć o zimie i zaopatrzyć się w regulator temperatury. A potem zamiast zakładać lub ściągać kolejne warstwy ubrań, dopasować temperaturę do własnych potrzeb i cieszyć się cieplnym komfortem.

Czy wiesz, że…?

Przykłady urządzeń regulujących temperaturę firmy LARS:

AURATON 2005 TX Plus

Bezprzewodowy regulator temperatury przeznaczony do współpracy z wszelkimi urządzeniami grzewczymi w domu i mieszkaniu. Wyposażony w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki z tej serii mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminuje ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika AURATON 2005 TX z odbiornikami AURATON 2005 RX oraz znacznie ułatwia jego obsługę serwisową. AURATON 2005 TX RX umożliwia regulację temperatury na trzech poziomach – dziennym, nocnym oraz przeciwzamrożeniowym, w 7-dniowym cyklu programowania. Sterownik posiada własne zasilanie (dwie baterie AA), dzięki temu nie ma konieczności wykonywania dodatkowych prac (prowadzenie okablowania) podczas jego instalacji. Prosty i czysty montaż, estetyczny wygląd i wysoka funkcjonalność.

AURATON 3000

Nowoczesny, najbardziej inteligentny regulator przeznaczony do sterowania grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, polecany szczególnie jako sterownik ogrzewania podłogowego. AURATON 3000 posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza. Panel sterujący AURATON 3000 został wyposażony w 10 programów, w tym 5, które użytkownik może nastawić samodzielnie; umożliwia ustawienie temperatury dziennej i nocnej. To inteligentne urządzenie, które poprawia komfort cieplny w domu i mieszkaniu, dzięki swojej funkcjonalności, estetyce, prostocie montażu i obsługi.

AURATON 1111 Multi

Jeden z najnowszych sterowników AURATON – to suma funkcji, zalet i przeznaczenia dotychczasowych sterowników do pomp AURATON (1100 C, 1100 E, 1100 K, 1100 W, 1100 Z). Jako nowoczesne urządzenie zaprojektowane na procesorach, może pokierować zarówno pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu