Przejdź do treści

Studenci po raz trzeci nominowali dziennikarzy do MediaTorów

45 nominacji do MediaTorów – Studenckich Nagród Dziennikarskich ogłosili, jak co roku, studenci dziennikarstwa. Po raz pierwszy wyróżniona została blogerka, a po raz trzeci z rzędu – Jacek Żakowski. Pierwszy raz w historii Plebiscytu AuTORytetem ma szansę zostać ksiądz.

AuTORytet to najważniejsza z 9 kategorii MediaTorów. Duchownym nominowanym do tego tytułu jest ks. Adam Boniecki. Oprócz redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego do nagrody przyznawanej za rzetelność i najwyższe standardy dziennikarskie pretendują: Hanna Krall, Krzysztof Skowroński , Wojciech Tochman i Teresa Torańska.

Pierwszy raz statuetka MediaTorów może trafić w ręce blogerki – Kataryny. Internetowa publicystka została nominowana w kategorii PromoTOR, w której studenci dziennikarstwa nagradzają media za „pokazywanie, że Internet to coś więcej niż e-mail i Google”. Nominacja jest efektem głośnej sprawy żądania przez syna Ministra Czumy usunięcia wpisów Kataryny z portalu salon24.pl oraz nakłaniania blogerki do ujawnienia swych danych.

Trzeci rok z rzędu szansę na statuetkę ma Jacek Żakowski. Tym razem za tekst „Chamstwo hula w internecie”. Artykuł z Gazety Wyborczej wywołał dyskusję na temat cenzury w Sieci. Może przynieść on Żakowskiemu statuetkę w kategorii ProwokaTOR, przyznawaną za odważne decyzje w świecie mediów. W dwóch poprzednich edycjach MediaTorów Żakowski nominowany był w kategorii AuTORytet i NawigaTOR. W tym roku zmierzy się m.in. z Hanną Lis i Grzegorzem Chlastą z TOK FM.

MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa 11 uczelni publicznych wybierają dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność, w danym roku akademickim, uznali za wzorową. Do udziału w Plebiscycie zapraszana jest każda uczelnia publiczna, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Organizatorami trzeciej edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ oraz Uniwersytet Jagielloński. Zwycięzców poznamy na Finałowej Gali, która odbędzie się 28 listopada 2009 w Krakowie.

Pełna lista nominowanych dostępna jest na www.mediatory.pl.