Startuje Internetowa Olimpiada Językowa

26 września, w Europejskim Dniu Języków, rozpoczyna się internetowa Olimpiada Językowa. Projekt, mający na celu sprawdzenie stopnia znajomości języków obcych wśród internautów, obejmuje 8 konkurencji, w których zmierzą się pretendenci do tytułu Mistrzów Języka.Olimpiada Językowa to zawody językowe on-line (na potrzeby projektu powstała strona http://olimpiadajezykowa.pl/). Zabawa, w której wziąć udział może każdy internauta, polega na rozwiązaniu rozbudowanego testu językowego i wyłonieniu mistrzów języka: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. „Nasz projekt doskonale odzwierciedla postulaty Europejskiego Dnia Języków Obcych, czyli rozpowszechnia ideę ich nauki oraz uświadamia uczestnikom różnorodność językową Europy” – mówi koordynator projektu Marek Janusiewicz z firmy ESKK, która organizuje Olimpiadę. – „Chcemy promować tych, którzy uczą się języków i przekonywać pozostałych, że naprawdę warto rozwijać się w tym zakresie” – dodaje.

Wyniki Olimpiady Językowej pozwolą organizatorom także uzyskać informację na temat stopnia znajomości języków obcych wśród Polaków. Wyniki testów umożliwią ocenę tego, czy Polacy naprawdę znają języki, czy tylko deklarują ich znajomość.

Gimnastyka dla języka i nie tylko

Właśnie dlatego testy na Olimpiadę Językową zostały opracowane tak, by kompleksowo sprawdzać znajomość języków obcych. W siedmiu etapach eliminacyjnych weryfikowane będą:

  • słownictwo (Gimnastyka dla języka, czyli słownictwo),
  • znajomość gramatyki (Bieg przez płotki, czyli gramatyczne przeszkody),
  • rozumienie słowa pisanego (Żeglowanie po ekranie, czyli wprawki w czytaniu),
  • znajomość czasów (Sprint, czyli czasy gramatyczne),
  • rozumienie ze słuchu (Skoki do wody czyli wyławianie znaczeń),
  • znajomość języka współczesnego (Jeździectwo, czyli językowa jazda bez trzymanki),
  • wiadomości kulturowe (Kolarstwo, czyli wycieczki krajoznawcze).

W etapie finałowym (Siedmiobój olimpijski) uczestnicy zmierzą się z testem o wyższym stopniu trudności, w którym znajdą się zadania z każdej z ww. dziedzin.

Jak wziąć udział

Projekt Olimpiada Językowa w całości rozgrywać się będzie on-line. Aby wziąć udział w zawodach wystarczy zarejestrować się na stronie http://olimpiadajezykowa.pl/. Uczestnicy będą co 2-3 dni (w dniach określonych w harmonogramie rozgrywek), otrzymywać dostęp do kolejnych testów językowych sprawdzających znajomość poszczególnych zagadnień. Etapy eliminacyjne zostaną przeprowadzone do 12 października. Wszystkie osoby, które przejdą przez konkurencje eliminacyjne, wezmą udział w finale i otrzymają nagrodę gwarantowaną – słownik multimedialny. Na stronie www.olipiadajezykowa.pl na bieżąco będą ukazywać się aktualne rankingi uczestników. W Olimpiadzie można zdobyć w sumie 300 punktów, o miejscu w rankingu decyduje też czas, w jakim rozwiązało się test.

Nagrody

Najlepsi olimpijczycy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do dwudziestego mają możliwość wygrania nagród, m.in. netbooków, iPodów, kursów ESKK, słowników i nagród książkowych. Sponsorami projektu są: ESKK, PWN, merlin.pl, MegaSłownik, Acer.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Onet.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu