Przegląd Filmów Estońskich w warszawskim kinie Alchemia

Już od 2 do 8 października br. w warszawskim kinie Alchemia odbędzie się Przegląd Filmów Estońskich. Będzie on okazją do zaprezentowania nie tylko premierowych produkcji kinematografii estońskiej, ale także zapoznania się z kulturą tego kraju. Organizatorem filmowego wydarzenia są m. in. Ambasada Republiki Estońskiej w Polsce oraz Fundacja Filmowa Warszawa.

Przegląd Filmów Estońskich, organizowany m.in. przez Fundację Filmową Warszawa, odbywać się będzie od 2 do 8 października br. w warszawskim kinie Alchemia przy ul. Jezuickiej 4. W przypadku wielu pokazywanych w jego ramach pozycji będzie to jedyna okazja do ich obejrzenia.

Filmowe wydarzenie stanowić będzie nie tylko możliwość zaprezentowania premierowych produkcji kinematografii estońskiej, ale też zapoznania się z estońską kulturą. W jego ramach zaplanowano bowiem spotkania z kulturoznawcami oraz estońskimi pasjonatami, którzy opowiedzą o specyfice tego nadbałtyckiego kraju.

Publiczność oczekuje nie tylko retrospekcja współczesnej estońskiej kinematografii. Organizatorzy zdecydowali się także przy tej okazji przypomnieć widzom ciekawą koprodukcję – „Test Pilota Pirxa”, która zapisała się w historii jako wyjątkowe wydarzenie ówczesnej kinematografii.

Filmowa twórczość estońska zdobywa coraz większe uznanie na międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Liczba jej sukcesów osiągnęła już taką skalę, że stała się jednym z podstawowych przedmiotów promocji kultury w polityce informacyjnej rządu Estonii stając się doskonałym środkiem prezentacji zarówno samego kraju, jak i mentalności jego mieszkańców.

Na decyzję zorganizowania Przeglądu wpłynął sukces filmu „Nasza kasa” – estońskiego kandydata do Oscara w reżyserii Ilmara Raaga. To właśnie z okazji polskiej premiery tego tytułu Fundacja Filmowa Warszawa jesienią ubiegłego roku zdecydowała się na współorganizowanie projektu kampanii społecznej „Klasa bez przemocy”, projektu mającego na celu przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Kampania skierowana była do uczniów, rodziców oraz nauczycieli… ..

Program Przeglądu Filmów Estońskich:

  • 186 kilometrów/ 186 Kilometers/ Jan Uuspőld läheb Tartusse, Estonia 2007, 106 min.
  • JESIENNY BAL ( Autumn Ball/ Sügisball )– reż. Veiko Õunpuu, Estonia 2007, 120 min.
  • KINNUNEN – reż. Andri Luup, Estonia 2007, 85 min.
  • NÓŻ (KNIFE) – reż. Marko Raat, Estonia 2007, 60 min.
  • SKLEP Z MARZENIAMI (SHOP OF DREAMS) – reż. Peeter Urbla, Estonia 2005, 110 min.
  • TAARKA – reż. Ain Mäeots, Estonia 2008, 94 min.
  • Test pilota Pirxa – reż. Marek Piestrak, Polska, Estonia 1979, 104 min.

Organizator Przeglądu Filmów Estońskich

Współorganizatorzy Przeglądu Filmów Estońskich

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu