Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Obchody 70. rocznicy II wojny światowej były najistotniejszym wydarzeniem na przełomie sierpnia i września w polskiej prasie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż politycy na każdym kroku przypominali, że organizacja uroczystości na Westerplatte jest testem dla polskiej polityki zagranicznej, a wizyty zagranicznych gości (lub ich brak) świadczą o pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Firma NEWTON Media postanowiła zbadać, ile miejsca polskie dzienniki poświęcały przygotowaniom do gdańskich uroczystości, samym obchodom, a także pojawiających się po nich komentarzom. Okazało się, że w okresie między 17 sierpnia a 13 września w dziennikach ogólnopolskich pojawiło się 386 artykułów dotyczących uroczystości na Westerplatte.

Z tego aż 72 informacje zostały opublikowane w dzienniku Polska The Times. Zaraz po nim plasują się Gazeta Wyborcza (67 artykułów) i Rzeczpospolita (59 artykułów).

1 DZIENNIK, FAKT, Gazeta Wyborcza, Nasz Dziennik, NEWTON Media, Polska The Times, Rzeczpospolita, Super Express, Trybuna

Dzienniki najczęściej przypominały o pojawieniu się na obchodach dwóch szefów rządów. Ukazało się sporo artykułów, w których znalazło się nazwisko niemieckiej kanclerz Angeli Merkel (134 artykuły), ale to przyjazd rosyjskiego premiera Władimira Putina był najbardziej kontrowersyjny i tym samym najczęściej komentowany (270 artykułów).

Najwięcej o Westerplatte, bo aż 71 informacji, pojawiło się 2 września, następnego dnia po uroczystościach. 39 z nich traktowało o Władimirze Putinie. Niewiele było artykułów jednoznacznie oceniających Jego wizytę negatywnie. Chwalono Go przede wszystkim za samo przybycie. Fakt pisał: „(…) najważniejsze, że Polacy i Rosjanie rozmawiają o historii”

(„Przepraszam? Nie u Putina”; 02.09.2009). Natomiast krytykowano za niechęć do rozmów o zbrodni katyńskiej. Nasz Dziennik pisał o „próbie fałszowania historii” („Rosja kłamie dalej”; 02.09.2009).

Warto przypomnieć, że przededniu wizyty Putina opublikowano w Gazecie Wyborczej list Putina do Polaków, w którym polityk pisze o historii II wojny światowej. Wiele z tez, które pojawiły się w Jego liście, powtórzył 1 września na Westerplatte.

Jeszcze parę dni przed 1 września nie było wiadomo, jaki polityk będzie w Gdańsku reprezentował Stany Zjednoczone. Polskie dzienniki spekulowały, kto będzie w delegacji naszego głównego sojusznika. Najwięcej informacji na ten temat umieściła Rzeczpospolita (20 artykułów).

2 DZIENNIK, FAKT, Gazeta Wyborcza, Nasz Dziennik, NEWTON Media, Polska The Times, Rzeczpospolita, Super Express, Trybuna

Inną sprawą, którą w tym czasie się interesowano, był brak zaproszenia na rocznicowe obchody wybuchu II wojny dla gen. Jaruzelskiego. O tym pisały jednak tylko Polska The Times i Trybuna.

Nie obyło się w tym czasie niestety bez wewnętrznych sporów. „Zamiast cieszyć się międzynarodowym sukcesem, jakim były obchody na Westerplatte, politycy PiS traktują je jako pretekst, by atakować Platformę. Sugerując, że sprzyja ona Rosji” (Polska The Times; „Polska wojna o historyczną rację”; 3.09.2009). Analizując treść artykułów publikowanych w badanym okresie można dojść do wniosku, że nadzwyczaj często wspominano o tych punktach obchodów, które najbardziej różniły dwie czołowe polskie partie.

Metodologia:

Analizą objęto artykuły, które pojawiły się w dziennikach ogólnopolskich: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, Polska The Times, Fakt, Super Express, Trybuna i Nasz Dziennik, między 17 sierpnia a 13 września 2009 roku.

Zespół NEWTON Media

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu