Money.pl oszacował koszty walki z pandemią grypy w Polsce

W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej – szacuje Money.pl.

Ile co roku wynoszą koszty związane z sezonową grypą? Nie wiadomo, choć ostrzeżenia przed tegorocznym sezonem zachorowań pojawiają się od dawna. W Polsce nikt nie zbiera i nie opracowuje tego typu danych. Odpowiedzi próżno szukać w Ministerstwie Zdrowia, które odsyła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Obie te instytucje również jednak bezradnie rozkładają ręce.

1 Money.pl, PZH

źródło: meldunki epidemiologiczne Państwowego Zakładu Higieny

dane za rok 2009 do dnia 15 września

Być może czujność uśpił fakt, że od ponad sześciu lat roczna liczba przypadków grypy w Polsce nie przekracza miliona, choć nawet raporty PZH otwarcie mówią, że oficjalne dane są mocno niedoszacowane. Wynika to – zdaniem prof. Brydak – między innymi z niedoskonałego sposobu zgłaszania zachorowań.

Jednak nawet z tych – niedoskonałych jak się okazuje – wyliczeń wynika, że ten rok będzie pod względem liczby zachorowań najgorszy od lat.

Brak jakichkolwiek zbiorczych danych jest o tyle zaskakujący, że samo Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę możliwość wystąpienia nawet trwającej dwa lata pandemii, a grypa i schorzenia grypopodobne to – jak twierdzi WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia – jedne z najbardziej kosztownych chorób, obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Tezę potwierdzają również szacunki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z nich, że od 20 do 25 procent wszystkich zwolnień lekarskich w skali roku spowodowanych jest grypą lub przeziębieniem!

Tymczasem jedyne opublikowane badania, jakie przeprowadzono w naszym kraju miały miejsce prawie 14 lat temu. Na przełomie 1995 i 1996 roku, na przykładzie Zakładów Azotowych Puławy analizowana była opłacalność szczepień ochronnych. Ich wniosek:

  • Koszty akcji szczepień poniesione przez pracodawcę są o 35 procent niższe od strat powodowanych przez grypę, czyli absencji w pracy i niższej produktywności przed i po chorobie.

Wyniki tych badań, które stawiają tezę, że koszt grypy u osób czynnych zawodowo jest dla pracodawcy od 2 do 4 razy wyższy niż wykonanie szczepienia na grypę, cytowane są w publikacjach na temat grypy do dzisiaj.

Okazuje się jednak, że koszt walki z grypą da się policzyć. Oczywiście w dużym przybliżeniu. Z tegorocznego raportu Komisji Europejskiej, dotyczącego tematyki szczepień przeciwko tzw. grypie sezonowej wynika, że w krajach uprzemysłowionych całkowite skutki ewentualnej epidemii grypy będą kosztować średnio 56,7 miliona euro na każdy milion mieszkańców.

W przypadku Polski oznacza to ponad 2,15 miliarda euro. Czyli niemal 9 miliardów złotych.

Możliwe do oszacowania – choć również orientacyjnie – są też koszty profilaktyki. W sezonie 2007/2008 przeciwko grypie zaszczepiło się 5,6 procent Polaków. Jeśli za średni koszt szczepionki uznamy 50 złotych, da to kwotę około 100 milionów złotych, jakie wydaliśmy na zabezpieczenie się przed chorobą.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia jednak, że do uzyskania odporności całego społeczeństwa potrzebne jest regularne szczepienie 70-80 procent mieszkańców naszego kraju. Taka skala oznaczałaby łączny wydatek rzędu 1,3-1,5 miliarda złotych.

Dotychczasowe wydatki to 2,5 mln złotych, które rząd przeznaczył na doposażenie laboratoriów, które razie epidemii będą badać próbki na występowanie wirusa A/H1N1 – wylicza Money.pl.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koszty;grypy;resort;zdrowia;ich;nie;zna,6,0,536838.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu