70. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

W niedzielę, 27 września, odbędą się uroczystości związane z 70. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody rozpocznie, o godz. 12.00, msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15), w której weźmie udział Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, następnie o godz. 13.45 złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (ul. Chopina) oraz o godz. 14.00 weźmie udział w głównych obchodach przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul .Wiejska).

Początek powstania Polskiego Państwa Podziemnego datuje się na wrzesień 1939 kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski. Polska jako jedyna w okupowanej Europie kontynuowała swój byt państwowy w postaci państwa podziemnego. Wykazała wolę i zdolności do stworzenia państwa w warunkach najtrudniejszych – do zbudowania instytucji i objęcia ich działaniem prawie wszystkich dziedzin życia narodu – społecznych, kulturalnych i politycznych.

W konspiracji funkcjonowały prawie wszystkie struktury państwowe – działało sądownictwo, podziemne drukarnie, ukazywała się konspiracyjna prasa, działały tajne komplety, na których kształciła się młodzież od szkoły podstawowej, przez średnią, po studia uniwersyteckie, rozwijały się środowiska kultury. W strukturach podziemnych działała „Żegota” – Rada Pomocy Żydom, i „Niezapominajka” – komisja badania i rejestracji zbrodni okupanta w Polsce. A przede wszystkim Siły Zbrojne – Armia Krajowa.

Gen. Stefan Rowecki ”Grot” był od października 1939 zastępcą a od 1942 komendantem głównym Armii Krajowej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu