Uderzenie kryzysu było słabsze

Owszem, dynamika rynku mocno spadła. Wiele firm przełożyło realizację  projektów wdrożeniowych na nowy rok. Ale konsekwencje obecnej recesji nie są tak poważne jak te sprzed ośmiu lat. Po części na skutek możliwości refundacji inwestycji w IT z unijnych funduszy. Po części dzięki większej świadomości przedsiębiorców – wyjaśnia Piotr Szczerbiak, dyrektor konsultingu w Columbus IT.  

Kiedy pęknięcie pamiętnej „bańki internetowej” zbiegło się w czasie z globalną dekoniunkturą, firmy natychmiast zaczęły wstrzymywać wdrożenia. Rynek pracy równie szybko zalała fala bezrobotnych konsultantów IT. – Dziś, choć kryzys jest poważniejszy, ofert pracy wcale nie brakuje. Jest bowiem tak, jak przypuszczaliśmy rok temu – mówi Piotr Szczerbiak.

Wydatki na środki trwałe czy zakup dodatkowych licencji całkowicie wstrzymano –  to z jednej strony, ale z drugiej – wielu menedżerów, którzy byli bogatsi o doświadczenia z lat 2001-2003, wiedziało, że zatrzymanie nawet na kilka miesięcy już realizowanych wdrożeń oznaczałoby prawdopodobnie  rozpoczęcie projektu od nowa i poniesienie dodatkowych  kosztów. – Decyzja tym bardziej nierozsądna dla tych menedżerów, którzy zdążyli się przekonać do korzyści  z zintegrowanych systemów informatycznych – dodaje Piotr Szczerbiak.

Cemat Silicon produkuje płytki krzemowe przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. –  Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego, bo w czasach bessy trzeba równie sprawnie zarządzać przychodami, co kosztami – wyjaśnia Robert Walasek, dyrektor ds. finansów w Cemat Silicon.

– Moment na tego typu udoskonalenia jest jak najbardziej odpowiedni – dodaje Robert Walasek. Przy chwilowo niższych mocach przerobowych menedżerom Cemat Silicon znacznie łatwiej jest pogodzić codzienne obowiązki z pracami nad projektem wdrożeniowym.

Podejście Cemat Silicon do systemów informatycznych nie jest odosobnione. – W niedawnych badaniach PKPP Lewiatan i Deloitte 40 proc. firm przyznało, że planuje w tym roku inwestycje w innowacyjne rozwiązania. Ci, którzy już taką decyzję podjęli, jako efekt wskazali na wzrost sprzedaży i zysków oraz skuteczną walkę z konkurencją – przypomina Piotr Szczerbiak.

Co ważne, wiele firm ma świadomość, iż poprawa konkurencyjności wcale nie wymaga modyfikowania wdrażanych rozwiązań. Często wystarczy standardowa wersja systemu, której implementacja jest znacznie prostsza i mniej kapitałochłonna.

– W drugim kwartale rozpoczęliśmy wdrożenia u producentów mebli Coming Poland i AJ Słupsk. Firmy zdecydowały się na standardowe funkcjonalności systemu. Projekty zakończyły się w ciągu trzech miesięcy – mówi Michał Słabowski, project manager Columbus IT, odpowiedzialny za wdrożenia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu