Oświadczenie Stowarzyszenia Fair Play w związku z wynikami egzaminów na aplikacje prawnicze

W tym roku na aplikacje prawnicze dostało się ponad 75% zdających, łącznie prawie 10 tys. osób. Wszystkim szczerze gratulujemy. Warto w takiej chwili przypomnieć, że stało się to możliwe dzięki temu że tak niewielu chciało się kruszyć korporacyjne mury. Cała historia zaczęła się jeszcze w 2003 roku, od założenia Stowarzyszenia Fair Play. Rok później motorem napędowym i siłą sprawczą był przede wszystkim Parlament Studentów RP, Komisja Studiów Prawniczych. Przez 3 lata wspólnie skupiając kolejne osoby wokół Komisji Studiów Prawniczych Parlamentu Studentów RP i Stowarzyszenia Fair Play, organizując dziesiątki kampanii medialnych, pisząc ustawę, spędzając całe dnie na przekonywaniu posłów, walcząc na argumenty na sejmowych komisjach, organizując dziesiątki konferencji i sympozjów w całej Polsce osiągnęliśmy sukces, jakim była ustawa o dostępie do zawodów prawniczych z 2005 roku. Nie był to wymarzony akt prawny, ale najważniejsze, że przełamaliśmy bariery. 2 lata później kilka tysięcy osób dostało się na wymarzone aplikacje prawnicze. Ustawa została wywalczona większością kilkunastu głosów w Sejmie i 1 głosem w Senacie. Była poważnym wyłomem w bastionie korporacyjnym, dokonanym wielkim wysiłkiem, ale tez niesamowita pasją młodych ludzi, którzy poświęcili temu kilka lat życia. Na tym nie poprzestaliśmy, przedstawialiśmy propozycje kolejnych nowelizacji, ustaw, organizowaliśmy konferencje, sympozja stale czuwaliśmy, aby nie nastąpił powrót do starych rozwiązań. Powołaliśmy Stowarzyszenie Doradców Prawnych, które z niesamowitą pasją walczy o prawa doradców.

Efektem działań młodych ludzi ze Stowarzyszenia Fair Play, Ruchu Młodego Pokolenia – Pokolenie 89, Parlamentu Studentów RP, Stowarzyszenia Doradców Prawnych jest nie tylko wynik aktualnych egzaminów na aplikacje, ale też zmiana mentalności władz korporacji prawniczych i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości. Kilka lat temu wydawało się niemożliwe, że tylu absolwentów prawa otrzyma szansę wykonywania wymarzonego zawodu. Gdy mówiliśmy o zniesieniu egzaminów na aplikacje, wyłączeniu egzaminów końcowych z samorządów zawodowych czy pozaaplikacyjnych drogach do zawodu, ze strony korporacji był tylko nacechowany agresją, nie merytoryczny atak. Dziś same samorządy zawodowe proponują takie rozwiązania. Gdy w drugim naborze na aplikacje po rządami ustawy z 2005 dostało się kilka tysięcy osób w korporacjach był powszechny lament, że za dużo, ze nie da się wyszkolić. Dziś w mediach szefowie samorządów zawodowych cieszą się z tak dużej liczby aplikantów. W dużej mierze dzięki wszystkim młodym ludziom z naszych organizacji możemy powiedzieć że się udało, nie dla nas a tak jak zakładaliśmy dla naszych kolegów, dla wszystkich, którzy oczekują równych szans w dostępie do zawodów i dostępu do usług prawniczych. Ten ważny problem społeczny nie byłby możliwy do rozwiązania bez wsparcia mediów. Wielu dziennikarzy ze wszystkich mediów, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych pokazywało ten problem społeczeństwu, budowali razem z nami poparcie społeczne do zmian. Młode pokolenie Polaków pokazało że może być motorem zmian, że potrafimy zmieniać rzeczywistość wokół nas, potrafimy skutecznie dążyć do realizacji celów, łączyć a nie dzielić.

Korporacje prawnicze nie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o zamykanie zawodów. W Polsce jest ponad 300 zawodów regulowanych, w wielu z nich, chociażby zawodach budowlanych czy u biegłych rewidentów funkcjonują średniowieczne ograniczenia w dostępie do zawodów i usług, chcemy to zmienić przygotowywanym Pakietem Fair Play. Przy poparciu społecznym, pomocy mediów, organizacji społecznych razem damy radę!

Gratulujemy wszystkim aplikantom. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tej trudnej drodze.

W imieniu Stowarzyszenia Fair Play

  • Marcin Gomoła
  • Grzegorz Maj
  • Przemysław Zawistowski
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu