Komisja Europejska i rząd Chin poszerzają plan szkolenia biznesowego UE-Chiny

Piąty nabór do Programu Szkoleń i Wymiany Kadry Zarządzającej UE-Chiny (METP)Długoterminowe zaangażowanie w ulepszenie współpracy gospodarczej UE-Chiny potwierdzone Pekin, 23 września 2009 r. – Komisja Europejska i rząd Chin zdecydowały się rozszerzyć Program Szkoleń i Wymiany Kadry Zarządzającej UE-Chiny (METP) o dodatkowy nabór.

Piąta edycja METP rozpocznie się w maju 2010 r. Faza aplikacyjna rozpoczęła się 21 września 2009 r. i zakończy się 7 stycznia 2010 r. METP wdrożono w lipcu 2006 r. jako czteroletni program międzyrządowy obejmujący cztery nabory. W ramach tego programu ok.

400 menadżerów z Chin i Unii Europejskiej otrzymało możliwość uzyskania szkolenia i odbycia stażu.„Od momentu rozpoczęcia programu METP liczba zgłoszeń z całej Unii Europejskiej i Chin wciąż wzrasta. Jest to jasny sygnał, że kadra kierownicza średniego szczebla jest bardzo zainteresowana potencjałem ekonomicznym, jaki rynek Chin oferuje przedsiębiorstwom europejskim. Sukces programu i wzrost zainteresowania wśród menadżerów europejskich dotyczący budowania relacji zrównoważonego biznesu z Chinami to powody dla których rozszerzono program METP o kolejny nabór, który rozpocznie się w 2010 roku”, poinformował Stefan Hell, Lider Zespołu METP w Pekinie.

Chiny stały się jednym z najbardziej dynamicznych i wciąż rozwijających się rynków na świecie. Jednak szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom (SME) brak środków na założenie działalności w Chinach. Dlatego Komisja Europejska wspiera SME, organizacje pozarządowe (NGO) i samo zatrudnionych przedsiębiorców, oferując program METP – 10- miesięczne szkolenia kadry kierowniczej w Chinach. Ten w całości sfinansowany program oferuje przedsiębiorstwom z siedzibą w UE możliwość szkolenia pracowników w celu wykwalifikowania ich jako ekspertów na rynku chińskim. W założeniu eksperci wykorzystają nowo zdobytą wiedzę i kontakty potrzebne do  prowadzenia interesów z Chinami. Podczas programu METP wybrani menedżerowie z Europy przejdą siedmiomiesięczne szkolenie biznesowo-językowe i międzykulturowe oraz wezmą udział w specjalnie zaprojektowanych seminariach, odwiedzą chińskie miasta, siedziby firm oraz organów administracyjnych. Co więcej, uczestnicy wezmą udział w trzymiesięcznym stażu w firmie chińskiej. Długoterminowym celem METP jest ulepszenie relacji UE z Chinami w sposób zrównoważony poprzez wymianę i współpracę gospodarczą. Poza organizacją pobytu, UE pokryje koszty szkolenia i zapewni uczestnikom miesięczną dietę na zakwaterowanie (1000 euro). Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom ukończenia podpisany przez ambasadora UE w Chinach.

Więcej informacji o możliwościach zgłoszeniowych, instrukcjach do pobrania dot. teczki zgłoszeniowej oraz ogólne informacje dostępne są na stronie METP www.metp.net.cn lub pod numerem informacji METP +49 69 15402 638.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu