HP SkyRoom – rozbudowane i przystępne cenowo narzędzie do obsługi wideokonferencji

Pionierskie oprogramowanie usprawniające pracę ma dużą przewagę nad darmowymi programami typu freeware i umożliwia natychmiastowe spotkania w cztery oczy oraz współużytkowanie pulpitu w pełnym zakresie.

Poprzez wprowadzenie na rynek rozwiązania HP SkyRoom — atrakcyjnego cenowo oprogramowania do obsługi wideokonferencji w wysokiej rozdzielczości(1) umożliwiającego współpracę na żywo w czasie rzeczywistym i organizowanie natychmiastowych spotkań bez dodatkowych opłat — HP utworzył zupełnie nową kategorię w dziedzinie wideokonferencji.Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.

Oprogramowanie HP SkyRoom oparte jest na przełomowej technologii do przesyłania obrazów i sygnału wideo, opracowanej w laboratoriach firmy HP. Elementy tej technologii zostały wykorzystane podczas misji NASA na Marsa do przesłania na Ziemię zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

HP SkyRoom to jedyne narzędzie do obsługi wideokonferencji, które umożliwia współpracę na żywo maksymalnie czterech osób za pośrednictwem standardowej sieci firmowej przy koszcie zaledwie 109 EUR — to wydatek równy mniej więcej cenie biletu lotniczego z Londynu do Frankfurtu dla jednej osoby.

Dotychczas firmy miały do wyboru jedynie dwie opcje w zakresie wideokonferencji — kosztowne, korporacyjne systemy teleobecności lub internetowe narzędzia typu freeware, które eliminują subtelne niuanse interakcji międzyludzkich i nie obsługują wymiany treści multimedialnych, na przykład filmów wideo i projektów tworzonych w programach CAD.

Oprogramowanie HP SkyRoom zostanie dołączone w standardzie — bez dodatkowych opłat — do wybranych stacjonarnych i mobilnych stacji roboczych HP oraz w formie wersji testowej do wielu wysokiej klasy komputerów i notebooków biznesowych HP, które wkrótce pojawią się na rynku. Z oprogramowania HP SkyRoom można korzystać na stacjach roboczych lub komputerach takich firm, jak Dell, Lenovo lub Sun, spełniających minimalne wymagania techniczne. Od teraz przedsiębiorstwa mogą znacznie obniżyć koszty podróży i poziom emisji dwutlenku węgla, zachowując jednocześnie istotne detale interakcji międzyludzkich.

„Nareszcie można z dużą łatwością — porównywalną z kontaktem przez komunikator — odbyć spotkania wideo i nawiązać prawdziwy kontakt wzrokowy oraz naturalną interakcję międzyludzką” — powiedział Charl Snyman, wiceprezes w dziale komputerowych systemów osobistych w HP na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). „Oprogramowanie to przenosi wydajność firmy i komfort współpracy na zupełnie inny poziom. Teraz dzięki oprogramowaniu HP SkyRoom możemy połączyć się z ludźmi na całym świecie każdego dnia i pozwolić im wrócić do domu na kolację z rodziną lub wieczorne czytanie bajek — bez problemów i zmęczenia wywołanego podróżą”.

Oprogramowanie HP SkyRoom pozwala użytkownikom współużytkować dowolne aplikacje obsługiwane na ich komputerze lub stacji roboczej, w tym aplikacje do obsługi dokumentów, strumieniowej transmisji wideo i interaktywnych treści 3D:

  • zespoły zajmujące się treściami cyfrowymi i projektowaniem mogą wspólnie pracować nad skomplikowanymi koncepcjami, dzięki możliwości korzystania z ogromnej elastyczności i parametrów umożliwiających współużytkowanie treści i prowadzenie autentycznej konwersacji obejmującej gesty, mimikę, kontakt wzrokowy, a także wszelkie inne niuanse interakcji międzyludzkiej;
  • wytwórnie filmowe mogą wyświetlać animacje zespołom znajdującym się w różnych lokalizacjach i wymieniać z nimi opinie na żywo, w czasie rzeczywistym;
  • zespoły zajmujące się finansami, rozlokowane w różnych miejscach na świecie, mogą testować modele na żywo, a następnie je omawiać i wspólnie modyfikować.

Obsługa HP SkyRoom jest tak prosta, jak rozpoczęcie rozmowy za pomocą komunikatora. Użytkownicy po prostu klikają kontakt, z którym chcą się połączyć, a oprogramowanie szybko rozpoczyna sesję SkyRoom na żywo. Kolejne kliknięcie pozwala współużytkować pulpit lub treści multimedialne, a uczestnicy konferencji mogą natychmiast rozpocząć współpracę. W trakcje sesji SkyRoom informacje są przesyłane z prędkością czterokrotnie wyższą niż mrugnięcie okiem(2).

HP SkyRoom to rezultat trzech lat badań prowadzonych przez laboratoria HP z myślą o algorytmach kompresji wideo i obrazów. Wyniki badań zostały następnie wdrożone i udostępnione klientom przez zespół HP ds. stacji roboczych, który projektuje profesjonalne rozwiązania, we współpracy z czołowymi markami z całego świata.

Przełomowe rozwiązanie zastosowane w aplikacji HP SkyRoom to połączenie obsługi wideokonferencji w wysokiej rozdzielczości dla wielu użytkowników oraz zaawansowanych funkcji współużytkowania i wyświetlania informacji w sposób bezpieczniejszy niż w przypadku dostępnych obecnie funkcji transferu danych i przetwarzania.

Mechanizm HP SkyRoom obsługujący wideo pozwala wszystkim uczestnikom widzieć ekran osoby prezentującej dane oraz innych podczas wielokierunkowej wideokonferencji. Mechanizm ten obsługuje wiele wątków, wykorzystując zalety aktualnie stosowanych konfiguracji z wieloma procesorami oraz technologii przetwarzania wielordzeniowego.

Mechanizm HP SkyRoom do obsługi obrazów zapewnia użytkownikom zdalnym dostęp do widoku pulpitu osoby prezentującej informacje oraz do jego aplikacji tak, jakby sami korzystali z lokalnej maszyny. Mechanizm pozwala wyświetlać grafikę dwu- i trójwymiarową, filmy wideo i wiele ekranów na systemach wyposażonych jedynie w dwuwymiarowe karty graficzne.

Oprogramowanie HP SkyRoom zainstalowany na komputerze prezentera monitoruje i uaktualnia jedynie zmiany w wyglądzie ekranu — a nie cały widok — a następnie kompresuje i szyfruje informacje, które przesyłane są do uczestników sesji. Przesłane informacje są odszyfrowywane, dekompresowane i uaktualniane. W ten sposób udało się znacznie ograniczyć ruch w sieci, opóźnienia i wymagania dotyczące przepustowości. Nie trzeba również stosować oddzielnego sprzętu zapewniającego dostęp do Internetu.

Minimalne wymagania dla oprogramowania HP SkyRoom

Aby uruchomić oprogramowanie HP SkyRoom na dowolnym komputerze, system musi być wyposażony w co najmniej procesor Intel® Core 2™ Duo 2,33 GHz lub porównywalny, 2 GB pamięci RAM, kamerę internetową oraz system operacyjny Microsoft Windows® XP lub Vista®. Minimalne wymagania sieciowe to dostęp do sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 400 Kb/s. Aby nawiązać połączenie z systemami poza lokalną zaporą, oprogramowanie HP SkyRoom musi korzystać z korporacyjnej wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Ceny i dostępność(3)

Oprogramowanie HP SkyRoom jest fabrycznie instalowane bez dodatkowych opłat na stacjach roboczych HP Z800, Z600, Z400 i xw4600 w regionie EMEA. Do wybranych komputerów i notebooków dla firm klasy premium, które zostaną wprowadzone na rynek w kolejnych miesiącach, zostanie dołączona 90-dniowa wersja testowa HP SkyRoom. Po jej wygaśnięciu będzie można nabyć pełną wersję programu. Klienci korzystający ze stacji roboczych, komputerów stacjonarnych i notebooków HP lub innych producentów mogą nabyć oprogramowanie HP SkyRoom w cenie 109 EUR na stronie www.hp.com/go/hpskyroom.

W celu uzyskania optymalnej jakości obrazu, która zdaniem beta-testerów jest o wiele lepsza niż w przypadku ich własnego środowiska pracy i zapewnia wyjątkowe poczucie obecności i uczestnictwa w konwersacji, HP zaleca nabycie standardowego zestawu akcesoriów HP SkyRoom w cenie 99 EUR, zawierającego kamerę internetową o wysokiej rozdzielczości oraz zestaw słuchawkowy. Alternatywą dla zestawu słuchawkowego może być zestaw głośników oferowany przez HP.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.hp.com/go/hpskyroom.

(1) Do wyświetlania obrazów w wysokiej rozdzielczości (HD) wymagane są treści w wysokiej rozdzielczości.

(2) Wydajność zależy od opóźnienia sieci i rozmiaru obrazów.

(3) Są to szacunkowe ceny detaliczne. Ceny rzeczywiste mogą się różnić.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu