Podgórze nie zwalnia tempa

I Międzynarodowy Bieg Podgórski to kolejny nowy punkt w kalendarzu podgórskich imprez. Ich różnorodność i rozmach świadczą o dużej aktywności Podgórza, które zmienia się, ze stojącej na uboczu wydarzeń dzielnicy, w jedno z głównych centrów miejskiego życia. Wystarczy wspomnieć choćby Podgórską Jesień Kulturalną, czy Bonarka City Center.

Rocznica 225-lecia powstania Podgórza stała się w tym roku szczególnym tematem do organizowania interesujących wydarzeń społeczno-kulturalnych, choć już od kilku lat widać wyraźnie, że dzielnica dynamicznie rozwija się i odradza. Cykliczne podgórskie imprezy zyskują nowy blask, kiełkują też nowe inicjatywy. Aktywność mieszkańców wspierana jest przez przedsiębiorstwa z siedzibą w Podgórzu, odgrywające ważną rolę w rewitalizacji dzielnicy – jak otwierana już w listopadzie Bonarka City Center, która wsparła rozegrany w zeszłą sobotę I Międzynarodowy Bieg Podgórski.

Pomysłodawcą 1. Biegu, który ma się stać imprezą cykliczną, jest Rada Dzielnicy XI – Podgórze Duchackie. Bieg rozpoczynał się w sercu dzielnicy, przy stadionie Korony, a kończył przy Hotelu Forum. Duża część dziesięciokilometrowej trasy biegła wzdłuż wałów wiślanych, w tym także po drugiej – „krakowskiej” – stronie Wisły, co symbolicznie podkreślało 225-letnie związki Podgórza i Krakowa.

Impreza miała za zadanie promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia. Dała także okazję do integracji mieszkańców Podgórza – oprócz reprezentantów klubów i doświadczonych biegaczy, uczestniczyli w niej Krakowianie, chcący aktywnie spędzić sobotnie popołudnie. Bieg integrował także pokolenia – najmłodszy uczestnik miał 16, zaś najstarszy, Emili Giovanni z Włoch, 77 lat.

Na starcie biegu, w różnych kategoriach wiekowych, stanęło ponad 350 zawodników. Wśród kobiet zwyciężyła Justyna Bąk (pierwsza rekordzistka świata w biegu na 3 km z przeszkodami), a wśród mężczyzn: Sergii Rybak z Ukrainy. Spośród znanych krakowskich biegaczy w zawodach wzięła udział między innymi Janina Malska – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w maratonie. Prócz Polaków w biegu startowali również zawodnicy z Ukrainy, Węgier, Niemiec, Włoch i USA.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu