Nakręć się z Panasonic Kid Witness News

Panasonic ogłosił dzisiaj rozpoczęcie kolejnej edycji międzynarodowego konkurs Panasonic Kid Witness News, w którym mogą wziąć udział młodzi filmowcy ze szkół gimnazjalnych. Projekt, którego poprzedni, międzynarodowy finał w Japonii wygrały uczennice z polskiej szkoły w Jerzmanowej, ma na celu zapoznanie młodzieży ze sztuką reportażu filmowego i zwrócenie uwagi na istotne problemy społeczne. Podobnie jak w zeszłym roku tematem przewodnim rozpoczynającej się edycji jest ekologia.

Uczennice z Gimnazjum w Jerzmanowej z opiekunką Zofią Głowacką_laureatki Grand Prix globalnego konkursu KWN 2009

Uczennice z Gimnazjum w Jerzmanowej z opiekunką Zofią Głowacką - laureatki Grand Prix globalnego konkursu KWN 2009

W konkursie Panasonic Kid Witness News mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy mają ambicje zostania filmowcami lub dziennikarzami i chcą sprawdzić swoje możliwości jako reportażyści, operatorzy i producenci filmowi. Aby wziąć udział w projekcie w terminie do 10 listopada br. należy zgłosić swoje uczestnictwo przesyłając scenariusz reportażu filmowego, który będzie dotyczył ekologii. Autorami pomysłów mogą być zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów szkoły gimnazjalnej znajdujących się pod opieką nauczyciela. Szkoły mogą zgłosić do konkursu więcej niż jeden projekt. Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie mają szansę wywalczyć dla swoich szkół sprzęt audio-wizualny marki Panasonic (profesjonalna kamera cyfrowa AG-HMC71, statyw, płaski telewizor LCD, oprogramowanie do montażu). Posłuży on jednocześnie do produkcji reportażu filmowego według scenariusza zgłoszonego do konkursu.

Polska edycja konkursu została podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze trzy najlepsze scenariusze. Wygrani na tym etapie otrzymają od Panasonic sprzęt audio-video niezbędny do realizacji przedstawionej w scenariuszu koncepcji. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Fundację Sztuki Art-House, która jest merytorycznym opiekunem projektu KWN. Warsztaty przygotują młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów, nauczą pracy z kamerą oraz montażu filmowego.

Na przygotowanie 5-minutowych filmów trzy wybrane przez jury zespoły będą miały czas do końca stycznia 2010 roku. Na tym etapie konkursu dołączą szkoły uczestniczące w konkursie w latach ubiegłych, dysponujace już sprzętem ufundowanym przez firmę Panasonic. Po upływie tego terminu, spośród nadesłanych prac zostaną wyłonieni zwycięzcy polskiej edycji Panasonic Kid Witness News. Selekcji dokona jury składające się z przedstawicieli świata filmu, kultury, mediów oraz reprezentanta firmy Panasonic Polska. Podobnie jak w latach ubiegłych, na finalistów konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, a zwycięski reportaż będzie reprezentował nasz kraj w europejskim i światowym finale Panasonic Kid Witness News, którego wyniki poznamy w czerwcu i lipcu przyszłego roku.

Stale rosnący poziom filmów przygotowywanych przez młodzież biorącą udział w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News zaowocował w tym roku spektakularnym sukcesem w postaci Grand Prix konkursu na globalnym finale. Reportaż „Brudna robota” nakręcony przez trzy gimnazjalistki z Jerzmanowej został uznany za najlepszy na świecie. Ogromna determinacja i kreatywne podejście do tematu, zostały nagrodzone przez Panasonic przygodą życia młodych gimnazjalistek – wycieczką do Japonii, gdzie w Tokio osobiście w trakcie uroczystej gali odebrały nagrodę za swój reportaż.

„Projekt Panasonic Kid Witness News ma na celu pobudzić wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi oddając w ich ręce profesjonalny sprzęt filmowy. Jednocześnie, idea projektu polega na budowaniu wrażliwości społecznej oraz świadomości młodzieży nt. istotnych problemów życia w dzisiejszym świecie. W tym roku ponownie zwracamy uwagę młodych ludzi na wszelkie działania związane z ochroną środowiska i ekologią, która jest tematem przewodnim rozpoczynającej się edycji.- powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska – „Zeszłoroczne finalistki KWN z Polski podniosły poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek. Uczennice z Jerzmanowej, trafiły w serca jury reportażem „Brudna Robota”, zdobywając Grand Prix globalnego finału w Japonii, udowodniając jaki potencjał drzemie w polskiej młodzieży i rozbudziły nasze nadzieje na kolejne sukcesy. Szeroki oddźwięk ich międzynarodowego sukcesu spowodował ogromne zainteresowanie konkursem. Będzie mi niezmiernie miło przekazać kolejne nagrody w przyszłym roku.”

Tegoroczny, międzynarodowy sukces gimnazjalistek z Jerzmanowej to najlepszy powód dla którego warto wziąć udział w konkursie. Dotychczasowe edycje KWN udowodniły, że kluczem do sukcesu są przede wszystkim chęci. Młodzież z roku na rok przygotowuje coraz lepsze filmy umożliwiające jej konkurowanie na arenie międzynarodowej i sukcesy.

Remigiusz Zawadzki z Fundacji Sztuki Art-House, która jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA i opiekunem merytorycznym projektu Panasonic Kid Witness News powiedział: „Wśród zgłaszanych do konkursu Panasonic Kid Witness News scenariuszy coraz częściej trafiają się takie, które w niebanalny sposób traktują temat i zaskakują nas dojrzałością postrzegania przez młodzież otaczającego ich świata. W wielu koncepcjach reportaży widać drzemiący w gimnazjalistach potencjał kreatywności. Połączenie ich pomysłowości z profesjonalnym sprzętem audio-video, jaki zapewnia Panasonic, daje w efekcie materiały filmowe, które wyróżniają się wysokim poziomem jak na realizacje nakręcone przez nastolatków. Cieszę się, że młodzież tak bardzo angażuje się w projekt. To bardzo ułatwia wspólną pracę. Zaangażowanie rośnie, koncepcje pozytywnie zaskakują, a niemożliwe staje się rzeczywistością. Dzięki konkursowi uczniowie stają się odważniejsi, śmielej patrzą w przyszłość i stają się bardziej wrażliwymi obserwatorami świata, który ich otacza, co widać potem w reportażach”

„Przekazując młodzieży profesjonalny sprzęt audio-video, stwarzamy jej warunki do rozwoju kreatywnego myślenia, zdobywania umiejętności pracy w zespole i pokazujemy jak efektywnie i świadomie korzystać z najnowszych technologii. Konkurs pomaga zdobyć nowe doświadczenia związane z merytorycznymi i technicznymi aspektami pracy reportera, a także przeżyć wspaniałą przygodę, która jak w przypadku kilku finalistów polskiego KWN ma wpływ na ich dalsze losy i wybory życiowe.” – dodaje Radek Jaworski PR Manager Panasonic Polska.

Informacje na temat Panasonic Kid Witness News, w tym regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, terminarz i materiały edukacyjne, które pomogą przygotować konspekt dostępne są na stronie internetowej http://www.panasonic.pl/kwn

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu