Inwestycje.pl: GPW – uśpienie opłaciło się

Wtorkowa sesja okazała się nagrodą za wcześniejsze utrzymanie w ryzach zdobytych poziomów punktowych. Największa dwudziestka przeprowadziła atak w pięknym stylu, zdobywając około +4 procent, tym samym podnosząc znacząco wartość szerokiego indeksu. Liczba otwartych pozycji gwałtownie rośnie potwierdzając trwałość trendu wzrostowego. Popyt wreszcie się uaktywnił, co sugeruje rychły powrót do trendu wzrostowego.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło ponownie niejednoznacznie. Tym razem to Hang Seng zyskał +1,1 procent, z kolei Shanghai B-Shares stracił -1,7 procent. To niezdecydowanie nie pomogło europejskim rynkom w wybraniu kierunku na dzisiejszą sesję już na starcie. Jednak rozstrzygnięcie przyszło już w pierwszych godzinach sesji, kiedy to Europa ruszyła w kierunku północnym. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wspierały długą pozycję na starym kontynencie, zyskują prawie +1 procent.

Aktywność krajowych inwestorów jest na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą obroty. Widać wyraźną chęć nadrobienia zaległości z kilku ostatnich sesji, na których niewiele się działo, a główny ruch zwyżkujący czy zniżkujący odbywał się tylko w pierwszej lub ostatniej godzinie handlu. Po pierwszej połowie sesji na szerokim rynku odnotowaliśmy 1,3 miliarda złotych obrotu, z czego około 70 procent przypadło na największą dwudziestkę.

Spółki średniej kapitalizacji radziły sobie nieco gorzej niż blue chipy, ale wzrosty też były obiecujące. Nieco słabiej zachowywały się spółki reprezentujące sWIG80. W tym przypadku wartość indeksu nieznacznie odbiegała od pułapu wczorajszego zamknięcia. Trend wzrostowy na szerokim rynku jest kontynuowany, dlatego szkoda przegapić kolejną falę wzrostową i ponownie zastanawiać się nad celami inwestycyjnymi kolejne piętro wyżej.

Marcin Markowski Inwestycje.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu