Druga edycja Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy

W czwartek, 24 września, o godz. 20.00, w Galerii Skwer na Skwerze Hoowera, Prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz wręczy doroczne nagrody literackie miasta stołecznego Warszawy. Podczas uroczystego koncertu przygotowanego przez Magdę Umer i Wojciecha Borkowskiego, wystąpią m.in. Irena Santor, Stanisław Soyka, Muniek Staszczyk i Tadeusz Sznuk.

Nagrodę literacką m. st. Warszawy przyznano po raz pierwszy w 1926 roku, jej pierwszym laureatem został Władysław Mickiewicz, publicysta, tłumacz i wydawca, najstarszy syn Adama Mickiewicza. Przyznawana regularnie co roku nagroda cieszyła się dużym prestiżem, rosnącym z latami dzięki pozycji jaką w literaturze zajmowali jej kolejni laureaci. Większość z nich na zawsze pozostanie w historii literatury polskiej, a byli to między innymi: Wacław Sieroszewski, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Wacław Berent, Tadeusz Boy – Żeleński, Pola Gojawiczyńska i Maria Kuncewiczowa oraz Leopold Staff, ostatni laureat przed wojną (1938). Po wojnie warszawska nagroda literacka przyznawana była pisarzom i publicystom nieregularnie i pod różnymi nazwami. Pierwszym laureatem był w 1948 roku Kazimierz Brandys, ostatnimi zaś, w roku 1980, Miron Białoszewski i Jerzy Waldorff, w roku 1980. W międzyczasie, nagrodą wyróżniono między innymi Władysława Broniewskiego, Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, Hannę Januszewską, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Ernesta Brylla, Jerzego Stefana Stawińskiego i innych.

Wszystkie media zainteresowane udziałem w uroczystości prosimy o kontakt mailowy z Magdaleną Jędrzejowską, Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy (mjedrzejowska@um.warszawa.pl)

Wręczenie nagrody będzie można obejrzeć także na ekranach plazmowych wystawionych na Skwerze Hoovera.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu