Przejdź do treści

Warszawski tramwaj – w kolorach wakacji

Warszawiacy pomalowaliby stołeczne tramwaje w „słoneczne” – żółte i czerwone barwy, odrzucając tym samym ciemne i szare kolory. Pełna temperamentu i nieuporządkowana Warszawa potrzebuje środków komunikacji w oficjalnych barwach miasta – pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy na temat znaczenia kolorystyki miasta i sposobu malowania warszawskich tramwajów.

W jakościowym badaniu przeanalizowano opinie trzech grup warszawiaków w różnym wieku na temat sześciu sposobów malowania tramwajów, które jeżdżą już ulicami stolicy. Dzięki temu udało się poznać opinie tych, którzy na co dzień obserwują krajobraz miasta.

Zdaniem mieszkańców najlepiej w krajobraz stolicy wpisują się środki transportu kojarzone z „ciepłem”, „wakacjami” i „spokojem”. Badani warszawiacy zgodnie ocenili, że kolorystyka transportu miejskiego to istotny element tworzący temperament stolicy. Do natury Warszawy – którą sami respondenci oceniają jako nowoczesną, spontaniczną, ale i pełną chaosu – pasują jej oficjalne barwy. Idealny tramwaj dla Warszawy powinien więc zachowywać proste formy graficzne w kolorach żółtym i czerwonym.

Badani na zlecenie Urzędu Miasta warszawiacy sugerowali, że ważna jest dla nich obecność herbu miasta na pojazdach, natomiast powinny z nich zniknąć reklamy. Ciemne kolory i szarości nie służą – zdaniem respondentów – wizerunkowi tramwajów, a przez to i samej Warszawy, choć jako takie są uznawane za nowoczesne.