Przejdź do treści

Novell SecureLogin 7 – bezproblemowe wdrożenie jednokrotnego logowania

Novell poinformował o dostępności Novell SecureLogin 7 (www.novell.com/products/securelogin), najnowszej wersji wiodącego w branży oprogramowania do jednokrotnego logowania (SSO, Single Sign-On). Novell SecureLogin 7 skraca czas konieczny do objęcia jednokrotnym logowaniem wykorzystywanych aplikacji z tygodni do dni. Nowa wersja wyróżnia się wysokim stopniem zgodności interoperacyjnej z aplikacjami i platformami systemowymi, co przekłada się na szybki zwrot z inwestycji w to oprogramowanie, znaczne ułatwienie użytkownikom korzystania ze środowiska IT złożonego z wielu aplikacji i systemów potrzebnych im do pracy i wreszcie – ograniczenie ryzyka dzięki poprawie bezpieczeństwa kontroli dostępu.

Jednym z największych problemów działów informatyki jest zarządzanie setkami czy tysiącami nazw użytkowników i haseł umożliwiających dostęp do wszystkich wykorzystywanych w firmie aplikacji i usług. Duża liczba haseł dla każdej z uprawnionych osób powoduje istotne zmniejszenie efektywności działania działu informatyki i samych użytkowników, zwiększone koszty administrowania oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa. Większość respondentów badania ankietowego przeprowadzonego niedawno przez Novella wśród specjalistów do spraw bezpieczeństwa stwierdziła, że działy pomocy technicznej poświęcają co najmniej 30 procent czasu na rozwiązywanie problemów użytkowników związanych z hasłami.

Dostępne obecnie na rynku rozwiązania SSO pomagają ograniczyć liczbę stosowanych haseł, zapewniając użytkownikom dostęp do różnych zasobów, aplikacji i usług po jednokrotnym zalogowaniu się i sprawdzeniu tożsamości oraz uprawnień użytkownika. Jednakże aby możliwe było korzystanie z dobrodziejstw SSO, dział informatyki musi dokonać złożonego i czasochłonnego procesu integrowania aplikacji.

Zdaniem Gartnera trudności z integrowaniem aplikacji wydłużają czas wdrożenia, zaś produkty wymagające tworzenia specjalnego kodu uzupełniającego wewnętrzne mechanizmy automatyzacji czy skryptów w rozwiązaniach SSO mogą dodatkowo znacznie zwiększyć pracochłonność i koszt wdrożenia. „Niektóre aplikacje w ogóle nie dają się zintegrować” – mówi Gregg Kreizman, analityk z firmy Gartner. „W korporacjach wykorzystywanych jest coraz więcej aplikacji Java. Produkty niektórych dostawców mają trudności z rozpoznaniem komunikatów związanych z logowaniem czy zmianą hasła w sytuacjach, gdy interfejs nie udostępnia produktom SSO nic poza treściami graficznymi.”

Novell SecureLogin 7 bezproblemowo współpracuje ze aplikacjami Windows, Java , Web (dostępnymi przez przeglądarkę internetową) i aplikacjami korporacyjnymi. Dzięki nowemu kreatorowi, który automatycznie integruje wiele aplikacji, klienci i partnerzy mogą sięgnąć po korzyści z jednokrotnego logowania o wiele szybciej, niż w przypadku innych rozwiązań. Co więcej, SecureLogin 7 współpracuje teraz z 64-bitowymi środowiskami Microsoft Vista i Microsoft Windows Server 2008.

Najnowsza, siódma wersja rozwiązania Novell SecureLogin, uznanego w roku 2008 przez firmę Gartner za lidera w Magicznym Kwadrancie rozwiązań SSO, jest pierwszym wydaniem po pozyskaniu przez firmę Novell bezterminowej licencji na kod źródłowy od ActivIdentity Corporation w lutym 2009 roku. Fakt ten umacnia pozycję produktu Novell SecureLogin jako wiodącego na rynku rozwiązania pomagającego klientom zwiększać produktywność, obniżać koszty, podwyższać poziom bezpieczeństwa i ułatwiać zapewnianie zgodności z wymogami przepisów.

Novell SecureLogin należy do rodziny rozwiązań Novella do zarządzania tożsamością i dostępem do zasobów (www.novell.com/solutions/identity-and-access), pozwalających automatyzować procesy biznesowe, ograniczać zagrożenia bezpieczeństwa i pomagających przygotować fundamenty zgodności z wymogami wewnętrznych przepisów czy branżowych regulacji bezpieczeństwa (www.novell.com/solutions/compliance-management). Novell SecureLogin 7 jest już dostępny u autoryzowanych partnerów Novella, których lista dostępna jest na stronie www.novell.pl/partner/lista.html. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.novell.com/securelogin.