Przejdź do treści

Kto szkoli się on-line? Raport ekspertów Akademii PARP

Z roku na rok rośnie liczba użytkowników wirtualnego świata. Internet dla wielu osób stał się codziennością. Jedni poszukują w nim rozrywki i informacji, a dla innych stał się źródłem dochodów. Kim są internauci i kto spośród nich wybrał e-learning?

Faktem jest, że coraz więcej osób korzysta z Internetu. Z najnowszych badań NetTrack przeprowadzonych w okresie maj – czerwiec 2009 roku, wynika, że jest to 49,1 proc. Polaków.

W stosunku do podobnego okresu 2008 roku, statystyki poprawiły się o blisko 5 punktów proc.

– Cieszy mnie wzrost popularności Internetu. Powoli stajemy się społeczeństwem zinformatyzowanym i nie mam na myśli tylko najmłodszych. W Akademii PARP sporą grupę uczestników stanowią studenci i młodzi absolwenci uczelni, którzy obsługę komputera mają w małym palcu. Jednak dojrzali uczestnicy, z równie wielką pasją i zaangażowaniem pogłębiają swoją wiedzę technologiczną – mówi Aneta Grzyb–Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

W korzystaniu z Internetu podstawową barierą wydaje się być brak sprzętu komputerowego.

Czy na pewno? – Niekoniecznie. W rozmowach z naszymi uczestnikami, zaskoczyła mnie jedna rzecz. Otóż wielu uczestników ma komputer od dawna, ale jest on przeznaczony dla młodszych domowników, albo górę bierze zwykła obawa przed nieznanym. Kiedy przełamie się tę barierę, surfowanie w Internecie sprawia przyjemność i można z niego czerpać konkretną wiedzę. Najtrudniejsze są początki. Jeśli ktoś rozpocznie naukę w wybranych szkoleniach Akademii PARP, to bez problemu je ukończy. Właśnie dzięki potrzebie zaspokojenia ciekawości i chęci zdobycia dodatkowych umiejętności – mówi Aneta Grzyb–Hejduk.

Zgodnie z badaniami NetTrack 91 proc. ankietowanych korzysta z Internetu w domu, a 22 proc. w pracy. Według podziału na płeć, proporcje rozkładają się równomiernie. 42 proc. internautów to osoby ze średnim wykształceniem, z wyższym 26 proc., a z podstawowym i zasadniczym odpowiednio 17 proc. i 15 proc. Nie ma zatem uniwersalnego profilu użytkownika Internetu.

A kto wśród internautów korzysta z e-learningu?

– Nie ma oczywiście jednorodnego profilu uczestnika szkoleń e-learningowych. Internet jest na tyle pojemny, że obecnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W Akademii PARP dominują jednak kobiety. Z danych wynika, że na portalu www.akademiaparp.gov.pl zarejestrowani, to w 53 proc. panie, a 47 proc. panowie. Co więcej, panie są zdecydowanie pilniejsze w nauce, częściej i szybciej kończą rozpoczęte szkolenia. Ponadto spośród wszystkich uczestników, aż 55 proc. pracuje w mikroprzedsiębiorstwach. Interesujące jest to, że w Akademii PARP wspólnie uczą się studenci, początkujący biznesmeni, matki na urlopie macierzyńskim, właściciele firm, osoby z tzw. grupy 50+… krótko mówiąc wszyscy – mówi Aneta Grzyb–Hejduk z Akademii PARP.

Z Internetu codziennie korzysta prawie połowa społeczeństwa w Polsce. Nie boimy się, tak jak jeszcze kilka lat temu, zrobić zakupów on-line lub zapisać się na kurs e-learningowy. Według badania Ruder Finn dziewięciu na dziesięciu internautów surfuje w sieci, aby poszerzyć swoją wiedzę. Miejmy nadzieję, że statystyki z roku na rok będą rosły.

Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl

Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)